(+/- 5 dní)
2
0
, 2 dospělí

Burgundsko - za burgundskými vévody a jejich víny

Francie, Poznávací zájezdy, Poznávací zájezdy

Ekluzivní zájezd za vínem a poznáním se someliérem

Rychlý přehled
 • bez nočních přejezdů
 • ubytování na jednom místě v hotelu 4*
 • ochutnávky vín a večeře v ceně zájezdu
Trasa
 • Chalon sur Saone
 • Dijon
 • Chateau de Clos Devougeot
 • Cote de Nuits
 • Fontenay
 • Vezelay
 • Chablis Cluny
 • Beaune
 • Cote de Beaune
 • Arlay

Ubytování a rozmistění osob

Pokoj 1 2 dospělí

Pokoj pro 2 osoby

Maximální možné obsazení: 2 dospělí


Termíny a ceny

Termín
Délka
Strava
Doprava
Cena
  Nejlevnější termín   
  Vybraný termín   

Popis zájezdu

Popis
5denní zájezd

1. den
V brzkých ranních hodinách odjedeme z Brna, Prahy a Plzně přes Německo do Francie. Cestou bude podáván oběd formou balíčku. Večer nás přivítá malebné město Chalon Sur Saone, které se po další čtyři noci stane našim domovem. Vinařské putování po Burgundsku započneme symbolicky v bývalém přístavním městě, z nějž se po řece Saone vypravovala delikátní vína do Francie i do celého světa. Ubytování, nocleh.

2. den
Po snídani zavítáme do hlavního města Burgundska Dijonu. Slávu mocného vévodství kdysi sahajícího až k Nizozemí dokládá krása starobylého centra. Středověké a renesanční paláce s labyrintem ulic, náměstími, katedrálou i Vévodským palácem, lákají k prozkoumání. Vynikající jídlo, excelentní víno i živý trh, dotváří pak ten pravý obrázek Burgundska. Ve svém volnu jistě vychutnáme místní speciality, dost možná právě zde poprvé ochutnáme šneky z jižního Burgundska a nesmíme zapomenout ani na nákup koření a slavné dijonské hořčice. Se slavným Bratrstvem rytířů Tastevino (spolku degustátorů), jehož členy byly osobnosti jako je Gerad Depardieu, Alfred Hitchock nebo Helmut Kohl, se seznámíme na renesančním zámku, dříve cisterciátském opatství v Chateau du Clos de Vougeot v oblasti Cote de Nuits. I my propadneme kouzlu zámku zasazeného do nekonečných vinic. Po návratu do Chalon Sur Saone se podíváme ke katedrále sv. Vincence na náměstí obklopeném uličkami s hrázděnými domy. Ve svém volnu můžeme také navštívit muzeum vynálezce fotografie Nicéphore Niéce, který se zde narodil. Jistě neodoláme posezení na zahrádkách restaurací nabízející delikátní burgundská vína, ale také šneky z jižního Burgundska. Nocleh.

3. den
Po snídani se vydáme spolu s mladým burgundským šlechticem sv. Bernardem do opatství Fontenay (UNESCO), jež založila ve 12. století skupina mnichů, která se rozhodla skoncovat s nákladným životem v Cluny. Zlatá záře baziliky Ste Madeleine UNESCO) na vézelayeském pahorku nás bude již z dáli vítat. Spolu s dalšími poutníky putujícími odtud do Santiaga de Compostela, se budeme toulat středověkými uličkami a jistě neodoláme ani posezení v typických burgundských vinárničkách. Odpoledne přijedeme do slavné vinařská oblasti Chablis, jejíž terroir má blíže k Champagni než ke zbytku Burgunska. Však také spolu se „šampaňským vínem“ patří k nejvíce napodobovaným vínům na světě. Na degustaci se přesvědčíme o nezaměnitelné typické minerální chuti místního Chardonnay – Chablis, které získalo širokou oblibu jako málokteré bílé víno. Po návratu do hotelu bude pro nás připravena večeře.

4. den
Snídaně. Poté zavítáme do jižního Burgundska. Navštívíme benediktinské opatství Cluny založené již v 10. století, jež v průběhu dalších staletí ovlivnilo stovky klášterů po celé Evropě. Zdejší opati měli stejnou moc jako panovníci a papežové. Pojedeme kolem maličké vesničky Taize, jež proslavil bratr Roger, který se zde usadil během 2. světové války a zachránil nejedny židovské uprchlíky. V samém srdci Burgundska objevíme historické centrum Beaune s katedrálou Notre Dame, ukryté uvnitř hradeb a obklopené bulváry. Naší pozornosti neunikne velký magnet – Hotel Dieu, hospic založený v 15. století mecenáši Rolinovými z peněz získávaných z vinic a solivarů, jež nás přenese do doby po skončení stoleté války. Od roku 1859 se zde každoročně koná prestižní charitativní aukce vín, jež určuje ceny burgundských vín pro následující rok. V pozdním odpoledni zavítáme do vinic oblasti Cote de Beaune. V panské usedlosti sedm sester po vzoru svého otce vyrábí biodynamická vína tradičním způsobem za použití lisů z 18. století. Po prohlídce sklepa ze 17. století vyzkoušíme gurmánské snoubení francouzské kuchyně s místními víny s výhledem na vinice. Večer návrat do hotelu. Nocleh.

5. den
Po snídani se rozloučíme s Burgundskem, abychom si nechali jednu lahůdku na závěr. V oblasti francouzské Jury v předhůří francouzských Alp nás přivítá zámecký pán, aby nás pozval na degustaci vín ze svých vinic. Okouzlí nás také jeho romantický park s neoklasicistním zámkem Arlay. Jako protagonisté filmu Dobrý ročník se budeme cítit rozjímajíc zde nad kvalitou vín uzrávajících ve starobylém zámeckém (původně klášterním) sklepě ze 17. století. Kolem poledne odjedeme do ČR, příjezd do Prahy kolem půlnoci, následně do Brna.

Minimální výměna na vstupy
60 EUR.

Poznávací zájezdy
Francie - LastMinute
Ceny za osobu