Ostrov věčného jara, Ostrov květů, Ostrov vůní, Perla Atlantiku, Kvetoucí zahrada Atlantiku – to všechno jsou jména, které si Madeira získala v průběhu času. V 19. a v první polovině 20. století byla výhradním cílem společenské smetánky, v níž se občas objevili vědci, botanikové a geologové, které lákalo poznávání zdejší podivuhodné přírody.
Madeira leží v Atlantickém oceánu, asi 1000 km jihozápadně od Portugalska, jehož je součástí. Madeira se jmenuje nejen hlavní ostrov, ale také souostroví, které je součástí Makaronésie. Makaronésie zahrnuje ostrovy a souostroví v Atlantickém oceánu – Kanárské ostrovy, Kapverdské ostrovy a Azorské ostrovy. Madeira i ostatní ostrovy celého souostroví jsou vrcholky starých podmořských sopek. Madeira je z nich nejvyšší a dosahuje výšky necelých 6000 m, z toho 4000 m je pod hladinou Atlantiku. Jenom necelých 5 km od pobřeží hloubka oceánu dosahuje přes 3000 m. Nejvyššími vrcholy jsou Pico Ruivo 1862 m.n.m., Picos das Torres 1851 m.n.m. nebo Pico do Arieiro 1818 m.n.m.
Madeira se skládá z hlavního ostrova, z ostrova Porto Santo a ze čtyř opuštěných ostrovů Ilhas Desertas (Deserta Grande, Bugio, Ch?o a malý Prego do Mar). Ostrov Madeira je dlouhý téměř 57 km a jeho šířka je 22 km. Celková plocha je 741 km2. Vysoké hory ale tento ostrov dělají mnohem větší, než ve skutečnosti je.
Hlavním městem Madeiry je Funchal, mezi další významná města, městečka a letoviska patří Machico, Santa Cruz, Santana, Sao Vicente, Porto Moniz, Ribeira Brava, Camara de Lobos nebo Caniço de Baixo.
Funchal
Funchal je velkoměsto, které spojuje Madeiru s okolním světem. Jménu mu kdysi dávno daly porosty divokého fenyklu, který se portugalsky nazývá funcho. Na úhorech na předměstí a v okolí Funchalu můžete fenykl najít dodnes. Funchal má řadu velkých světových hotelů, mezi nimiž získal legendární pověst svou více než stoletou tradicí Reid’s Hotel. Patří k němu velké kasino, jehož betonovou stavbu, prý na motiv vulkánu, navrhl proslulý architekt Oscar Niemayer. Město je malebně rozloženo na svazích nad přístavem, u jehož velkého mola přistávají luxusní lodě se stejně luxusní klientelou. Jejich cestující čas od času zaplaví na jeden či dva dny město a jeho okolí a zmizí na své cestě za dalšími exotickými cíli stejně nenadále, jako se objevili.
Srdcem ostrova je staré město s křivolakými uličkami a hezkým radničním náměstím. Je sevřeno mezi dvě údolí, která vyrvaly bystřiny stékajících z hor. Kdysi rostlo město směrem nahoru do kopců. Tak nad Funchalem vzniklo Monte ve výši 500 až 700 metrů nad mořem. Před oběma válkami bylo módním letoviskem návštěvníků z Anglie, dnes je to rezidenční čtvrt.
Funchal je městem plným kontrastů. Za vysokými zdmi a zelení zahrad obklopujících Quintas, jak jsou nazývány staré panské domy, můžete postřehnout vznešený klid a bohatství jejich dávných majitelů. Naproti tomu v ulicích život kypí a hlaholí. Zejména na trhu Mercado dos Lavradores můžete spatřit bohatství ryb a darů moře, každodenní výsledek lovu rybářských bárek, a fantastický výběr květů a ovoce. Na pultech se tyčí hory tropických plodů, z nichž mnohé nedovedete ani pojmenovat, ale které vám ochotně nabídnou k ochutnání. Barvy dodávají spousty květů i barevné keře rostoucí ve vnitřním dvoře.
Počátky kolonizace ostrova připomíná katedrála Sé z konce 15. století. Byla postavena na příkaz krále Manuela I. v letech 1485 až 1514 jako první portugalská katedrála v zámoří.
Canico
Rybářská vesnička Canico se nachází asi na polovině cesty mezi Funchalem a letištěm Santa Catarina. Je malebně položeno na svahu nad mořem, od pobřeží až do výšky asi 200 metrů. Kdysi bývalo hranicí mezi dvěma historickými oblastmi Madeiry – východní s hlavním městem Machico a západní s Funchalem. Dnes se jedná o druhé největší turistické letovisko na ostrově.
Téměř každý hotel má pro své klienty zajištěno spojení s hlavním městem prostřednictvím hotelového autobusu.
Canico se doporučuje především milovníkům klidu a přírody.
Monte
Vysoko nad hlavním městem a jeho přístavem, vznikla v překrásné poloze vilová čtvrt Monte. Její návštěva nabízí celou řadu zajímavostí. Dá se sem z centra Funchalu vyjet lanovkou nebo autobusy. Nachází se zde kostel zasvěcený patronce Madeiry, Panně Marii. Každoročně sem přicházejí 15. srpna tisíce poutníků, aby políbili obraz Panny Marie.
Monte je především známé tropickou zahradou Jardim Tropical. Zahrada je věnovaná především pěstování tropických a subtropických rostli. Další botanickou zahradou je Jardim Botanico da Madeira, kde budete mít květenu Madeiry jako na dlani. Je zde nádherný výhled na město. Zahrada je největší na ostrově a byla otevřena v roce 1960. Pod botanickou zahradou najdete zahradu věnovanou pěstování orchidejí – Jardim Orquídea.
Z tropické zahrady se zpět do Funchalu můžete dostat lanovkou nebo můžete využít jízdu na tzv. babosas. Je to jedna z nejpopulárnějších madeirských atrakcí. Jsou to dřevěné saně, které jsou doprovázeny a řízeny vždy dvěma místními průvodci v bílých oděvech a slamáčcích.
Levády
Po staletí byl na Madeiře budován zavlažovací systém, jehož cílem bylo přivést vodu z vysokých hor do nižších poloh s úrodnou půdou. Dešťová a pramenitá voda je příliš vzácná na to, aby odtékala bez užitku. Madeiřané ji proto z velké části zachycují a odvádějí do údolí, kde slouží k zavlažování, jako pitná voda i ale také k pohánění malých vodních elektráren. Tyto umělé kanály se nazývají levadas. Po celém ostrově se táhnou levády dohromady přes 2150 km dlouhé. Jsou vytesány do skal, mají šířku několik desítek centimetrů a hloubku asi půl metru. Aby obyvatelé mohli kanály udržovat, udělali kolem nich cestičky, které dnes slouží jako skvělé turistické trasy různé obtížnosti.
Více