(+/- 5 dní)
2
0
, 2 dospělí

Řecko map

Kouzelná dovolená - Řecko

Dovolená v Řecku – řecké ostrovy. Řecko – tradičně jedna z nejvyhledávanějších evropských destinací s pestrobarevnou nabídkou letovisek nabízejících jak luxusní hotely a vilky s veškerým vybavením a příslušenstvím, ubytování pro rodiny s dětmi s řadou možností vyžití přímo v hotelových komplexích, tak i místa, kde se jakoby zastavil čas, s ubytováním v rodinných hotýlcích či studiích a apartmánech s jejich neopakovatelnou rodinnou atmosférou a osobním přístupem. Dovolená v Řecku spolehlivě uspokojí ty nejnáročnější klienty stejně jako i ty, jenž raději poznávají skutečný život místních s jejich zvyklostmi. Atmosféru umocnuje bohatá historie Řecka - místa svázaná s řeckou mytologií, rozmanitost ostrovů a ostrůvků a pochopitelně i nejkrásnější pláže Evropy i celého světa. Těch nabízí Řecko hned několik. Bez nadsázky lze říct, že Řecko bude garancí spokojené dovolené za přijatelnou cenu. Stane se destinací kam se budete rádi vracet. Důkazem je až 40% návratnost našich klientů do některých letovisek Řecka, kterou evidujeme již řádku let. Řecké ostrovy jsou velmi žádané a proto doporučujeme, zejména u některých destinací, včasnou rezervaci.

Řecko – země slunce

At již hledáte dovolenou s relaxem a koupáním v moři či spíše poznávání zajímavých míst a večerní procházky v uličkách s tavernami, obchůdky či minimarkety, počasí bude vždy na Vaší straně. Vzdyť slunce v Řecku svítí bezmála celý rok. V květnu, červnu a září, říjnu jsou dny příjemně teplé, večery bývají o něco chladnější, což často vítá klientela upřednostňující tyto kondice. Během léta často nejsou vůbec žádné srážky, přesto řada ostrovů (zejména v Jonské oblasti) zůstává zelená po celou dobu léta.

Řecko – vyhlášená místní gastronomie a víno

Řecká kuchyně je zcela právem považovaná za jednu z nejzdravějších. Olivový olej – tekuté zlato Řecka, gyros, čerstvé plody moře, musaka či tsatsiki se všude přítomným oregánem a bazalkou a taky nenapodobitelný moučník baklava. Dále lehké lokální víno, často vyrobené z plodů místních vinic, světoznámé ouzo, metaxa, retsina či raki, k tomu příjemná a vždy usměvavá obsluha ve zpravidla rodinných tavernách a barech s jejich osobitým kouzlem a často znějící tradiční řeckou hudbou. Malebné uličky s obchůdky s lokálními suvenýry či výrobky z olivového dřeva, promenády v přístavech dekorované osvětlenými výletními loděmi a desítkami malých kaváren, kreperií či obchůdky s tolik oblíbeným mraženým řeckým jogurtem - to vše garantuje kvalitní gastronomický zážitek v úžasném prostředí, ze kterého ucítíte neumírající tradice.

Divoké pobřeží i dlouhé písečné pláže Řecka

Divoké pobřeží nabízející úžasné výhledy na moře, s malými, téměř ukrytými, romantickými plážičkami na jedné straně a dlouhé oblázkové nebo písečné pláže s plážovým vybavením, vodními sporty a aquaparky na straně druhé. Místa spojena se vznikem evropské civilizace opředena tajemným a všudypřítomným duchem pohádkové řecké mytologie, nenapodobitelná tyrkysová barva moře a blankytně modrá obloha, tradiční malé rybářské vesničky i vesničky v horách, kde jakoby se zastavil čas či kontrasty vysokých hor a moře. Západ slunce na západním pobřeží ostrovů a ostrůvků coby bonus beze zbytku uzavírající dokonalé kouzlo řeckých ostrovů.

Řecké ostrovy – Mykonos, Santorini, Ios, Paros, Naxos, Rhodos, Kréta, Korfu, Lefkáda, Zakynthos, Milos, Folegandros, Kos a řada dalších…

Vyberte si z velké nabídky řeckých ostrovů. Poznejte s námi nenapodobitelný Mykonos s jeho osobitou architekturou, dech beroucí Santorini – černou perlu Egejského moře, poklidný a malebný ostrov Ios, ostrov mnoha superlativ – Naxos, dále Paros – oázu klidu, pohody a romantiky, historií zahalen Rhodos – nejtřpytivější perlu Středomoří, domov mytologických bohů a největší řecký ostrov Krétu, tradiční a z řeckých ostrovů nejnavštěvovanější – Korfu, perlu jonských ostrovů Lefkádu, prosluněný Zakynthos a řadu dalších.

Poznávací zájezdy do Řecka

Pro ty z Vás, jenž upřednostnují více poznávání, CK Inex i letos pořádá poznávací zájezdy do Řecka. Připravili jsme pro Vás Velký okruh Řeckem s návštěvou druhého největšího města Řecka – Soluně, pohled na Olymp – horu řeckých bohů, návštěvu Meteory – vznášejících se klášterů, dále návštěvu Thermopyl, Delfy a pochopitelně Atény s jejich tolik nenapodobitelným pohledem na Akropoli. Pro ty, které více láká západní část Řecka, jsme pro letošek nachystali poznávací zájezd Za poznáním Korfu a jižní Albánie. I zde poznáte řadu historicky významných míst, ze kterých některá patří do seznamu UNESCO.

Střediska

Alonissos se rozkládá v souostroví severních Sporád, v těsné blízkosti ostrovů Skiathos a Skopelos. Rozlohou 65 km2 patří k malým ostrovům, ale jeho poklidná atmosféra na vás dýchne ze všech stran. Díky krásné a nedotčené přírodě, menšímu cestovnímu ruchu, patří dovolená na tomto ostrově ke skutečně osvěžujícím zážitkům. Pro své jedinečné přírodní bohatství je Alonissos a přilehlé ostrovy Národním mořským parkem. Návštěva parku je zážitek, jelikož v místních vodách žije poslední populace tuleňů středomořských. Místní obyvatelé říkají, že Alonissos je ostrov ve tvaru ryby. Prostředkem ostrova vede páteř (hlavní silnice). Z té je nekonečné množství kostí (silnic/silniček), přičemž každá vede k pláži. Místní prosluněné pláže a čisté moře lákají k relaxaci a plavání. Na své si přijdou také potápěči. Na jihu ostrova sídlí řada potápěčských center. Pláže patří k nejčistším na světě. Písečných pláží je tu poskrovnu – nejznámější jsou Vythisma a Vrysitsa. Zbytek pláží je s oblázky či kamínky, některé z nich skýtají naprosté soukromí.

Více
Ostrov Amorgos je nejvýchodnějším ostrovem v souostroví Kyklády v Řecku. Rozloha ostrova je 126 km2. Nejvyšším bodem je hora Krikellos s nadmořskou výškou 821 m. V roce 2011 žilo na ostrově 1973 obyvatel. Sousední ostrovy jsou Naxos, Santorini a Astypalea. Pobřeží ostrova je skalnaté, většina pláží je zde malých s prudkým vstupem do vody. V roce 1956 zasáhlo Amorgos ničivé zemětřesení, které významně ovlivnilo dostupnost sladké vody, což mělo velký vliv na do té doby úrodné oblasti. I přes to je na ostrově relativně dost zeleně a porostů. Hlavně na jaře příroda kouzlí a místní květiny září mnoha barvami. Na každém řeckém ostrově najdeme něco zajímavého. Na Amorgosu toto pravidlo platí též. Tento ostrov je známý svojí barvou moře. Barva moře je zde v těch nejtmavších odstínech, kterou proslavil film Magická hlubina ( The Big Blue) a druhou zajímavostí ostrova je klášter Panny Marie Chozoviotissa, který je na skále 300m nad mořem. Zajímavým místem je též Chora. Tak jak to již znáte z jiných míst v Řecku, jsou zde vystavěné domečky v bílé barvě a též na okraji Chory najdete řadu větrných mlýnů, které připomínají dávné doby. Amorgos nabízí i velké množství pláží. Na severu ostrova jsou spíše oblázkové pláže, Mikri Vlichada a Megali Vlichada. Pokud dáváte přednost písečným plážím, v zátoce Aigiali najdete na místní poměry opravdu dlouhou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře. Další známe pláže jsou Psili Ammos, kde jméno pláže může být zavádějící, protože jsou zde spíše oblázky, Kochlakas, Levrosos, Aghios Pavlos, Aghia Thekla, Paradisi beach a na samém „konci“ ostrova pláž Kalotaritissa.

Více
Vydejte se s námi na řeckou pevninu do překrásné zátoky, kde pod nejvyšším pohořím Řecka - Pindos leží malebné městečko Parga. Přivítá Vás romantický záliv s ostrůvky. Na největším z nich stojí bílý kostelík a dominanta Pargy - zřícenina benátské pevnosti. Přímo v centru i na odlehlé straně starého hradu naleznete průzračné moře s různorodými plážemi, které Vám nabídnou nejenom bohaté sportovní vyžití, ale i klidný odpočinek uprostřed nádherné přírodní scenérie. Příjemné posezení se Vám nabízí v místních hospůdkách uprostřed miniaturních náměstíček, i mladší návštěvníci si naleznou svá místa noční zábavy. Úzké uličky, široké snad pouze na rozpažení, romantická pěší zóna sahající až k malému přístavu, celá řada obchůdků, taveren či idylických posezení pod hradbami hradu patří k nezapomenutelným zážitkům z tohoto letoviska. Pro svůj neopakovatelný půvab, ideální klimatické podmínky i bohatou historii zdejšího kraje je Parga vyhledávaným letoviskem. Přímo ve městě a jejím okolí najdete celou řadu pláží, od nádherných písečných až po písečně-oblázkové. Na většinu pláží se dostanete pěšky a na ostatní loďkou za symbolický poplatek. Nenechte si ujít den strávený na plážích Lichnos či Valtos. Těm romantičtějším povahám doporučujeme vydat se trochu stranou města, kde naleznou malé opuštěné idylické pláže přístupné mnohdy jen z moře. Rozhodnete-li se vydat do širšího okolí, lze tak učinit místní dopravou nebo ještě lépe pronajatým vozidlem. Cca 45 minut jízdy od Pargy směrem na Prevezu je mythologická oblast Acheron (řeka a její delta). Navštívit můžete Věštírnu mrtvých, ale také zkusit rafting na řece. Vydáte-li se do oblasti Pindos, do národního parku Tzoumerka, můžete si udělat hezkou procházku a vyfotit nádherný vodopád. Z Pargy jsou pořádány zájezdy a lodní výlety do dalších okolních míst: Kerkyra (ostrov Korfu), Lefkáda nebo i celodenní výlet do Albánie (oblast města Saranda). Více
Řecký poloostrov Chalkidiki, také lidově zvaný ,,tříprst,, je tradičně jedním z nejnavštěvovanějších koutů Řecka. Poloostrov skutečně má tři výběžky (z leteckého pohledu působící jako 3 prsty). Jsou Kassandra, Sithonia a Athos. Své popularitě se Chalkidiki těší zcela zaslouženě. Koneckonců bylo kolébkou řeckého turismu. Těší se ale oblibě nejen mezi turisty ze světa. Je cílem dovolených Řeků z různých končin země. K tomu přičtěme místní žijící na ,,tříprstu,, v městských aglomeracích a směs turistů se stává skutečně pestrou. Chalkidiki má obrovský kapitál v příjemném klimatu a rovněž bujnosti zeleně. Najdete zde pohoří, řeky a vodopády, nádherné nekonečné pláže, velké vinice nebo olivové háje. Oblast je doslova prošpikována historickými památkami z různých období a mnoho míst má svou roli v řecké mythologii. Nejnavštěvovanější je výběžek Kassandra ležící nejvíce na západě. Nabízí úchvatnou přírodu a malebné pobřeží lemované piniovými lesy. Prostřední Sithonia se také pyšní krásnou přírodou, romantickými plážemi členitého pobřeží. Athos zase zaujme místy historického a církevního významu jako komplex mužských klášterů se svými velmi přísnými pravidly (ke vstupu je zapotřebí zvláštní povolení). Věhlasná turistická centra oblasti Chalkidiki svým návštěvníkům nabízí vše. Na své si přijdou milovníci odpočinku na plážích se veškerým zázemím, stejně tak ti, kteří holdují vodním sportům a adrenalínu. Nabídne se Vám obrovský počet možností výletů do míst blízkých, ale i vzdálenějších. K tomu připočtěme nabídku lodních výletů. Lze si zvolit ubytování v luxusní rozlehlých resortech, stejně tak ale i menších rodinných pensionech. Dostatek zábavy se skýtá i rodinám s dětmi. Chalkidiki si skutečně své uznání ze strany turistů zaslouží. Více
Chios je jeden z největších ostrovů v severovýchodním Egejském moři. Svou rozlohou 842 km2 a délkou pobřeží 213 km je pátý největší ostrov v Řecku. Rozdělit jej lze na dvě části, kde jeho „severní“ část je výrazně kopcovitá a je zde nejvyšší hora Pelioneon, která dosahuje výšky 1 297 m.n.m, což při jízdě autem od pláží na této straně ostrova zaručuje opravdu úžasné pohledy. Směrem k hlavnímu městu ostrova Chiosu se mění i ráz krajiny. Úrodná nížina Kambos poblíž hlavního města je centrem pěstování citrusů. Zdejší pomeranče, citrony i mandarinky jsou vyhlášené. Dále na jih ostrova jsou mastichové háje. Masticha je stuhlá pryskyřice lentišku, jejíž účinky jsou výjimečné a pomáhají například na žaludeční a trávicí problémy. Také se přidává do různých kosmetických nebo potravinářských produktů. Využívání mastichy sahá až do středověku. Výrobky z této „pryskyřice“ proslavili ostrov po celém světě. Celkově „jižní“ část ostrova je méně kopcovitá a je zde velké množství úžasných pláží a dalších malebných zákoutí. Hlavní město Chios se nachází na východním pobřeží, skýtá široký výhled na turecké pobřežní město Çeşme. Městu dominuje pevnost z období Byzantské říše. Uvnitř hradeb se dochovaly zbytky měšťanských domů, lázní, turecký hřbitov a mešita, která dnes slouží jako muzeum. Město zažilo rozsáhlé škody a ztratilo velkou část své krásné architektury po katastrofálním zemětřesení v roce 1881. Žije zde přibližně 25 000 obyvatel, což představuje polovinu obyvatel celého ostrova. Moderní kavárny, obchody, domy a administrativní budovy, jsou harmonicky propojeny se starší architekturou a vytvářejí živou a atraktivní scenérii. Mezi významné památky patří antické divadlo, socha Kanaris, bronzové pomníky neznámých vojáků a stará čtvrť. Projít se můžete také po příjemné promenádě podél pobřeží s přístavem a velkým množstvím taveren. Ostrov zatím nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější lokality v Řecku. Díky tomu zde i v hlavní sezóně najdete mnoho pláží a letovisek, kde budete mít naprosté soukromí a klid. V roce 2022 zde nepřistálo jediné charterové letadlo s klienty cestovní kanceláře. Díky krásné a nedotčené přírodě, menšímu cestovnímu ruchu, patří dovolená na tomto ostrově ke skutečně osvěžujícím zážitkům. Chios není pouze o produkci mastichy. Nabízí také nespočet krásných, čistých písečných či oblázkových pláží, jako například turisty oblíbenou pláž Karfas ve stejnojmenném letovisku. Další kouzelné pláže jsou Megas Limnionas, Elinta, Agia Dynami, Agia Fotini a další. Na většině z nich jsou vhodné podmínky pro vodní sporty. Obklopuje je úžasná přírodní scenérie, vonící byliny a citrusové háje. Na ostrově se nachází množství různých památek. Najdete zde řadu přírodních zajímavostí a úkazů. Za návštěvu určitě stojí městečko Pyrgi známo tradiční zajímavou výzdobou domů. Většinou se jedná o černobílé dekorativní motivy v různých tvarech. Další pozoruhodné místo je Města-řecká tradiční vesnice. Řadí se do Mastic Villages, tj. skupina vesnic v jižním Chiosu, kde hlavní činností je výroba mastichy. Mastichové vesnice byly přidány na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Dalším zajímavým místem je vesnice Olympi. Vyniká pozoruhodnou architekturou. Domy jsou stavěny tak, že vnější zdi jsou spojeny, tudíž každý, kdo stojí čelem k vesnici, uvidí pevnost bez viditelných otvorů, kromě dveří, které umožňují lidem přístup dovnitř a ven z vesnice. V létě může příjemně ochladit v nedaleké krápníkové jeskyni. Ostrov je garancí tradice v kombinaci s hezkými plážemi a nenuceně vsazenými ubytovacími zařízeními pro turisty. Více

Řecký ostrov Ios s celkovou rozlohou 109 km2 a svými rozměry 18 km na délku a 10 km na šířku se řadí k menším ostrůvkům Kykládského souostroví. Je poměrně členitý a hornatý. Pokud se o některém z Kykládských ostrovů dá říct, že je ostrovem protikladů, pak je to právě Ios. Žije zde sotva 2 500 obyvatel, avšak během letní sezóny se jejich počet zmnohonásobí, neboť ostrov je cílem mnoha návštěvníků všech generací, které láká bujarý noční život a nádherné zlatavé písečné pláže. V současnosti se drží na nejvyšších pozicích TOP řeckých ostrovů. I ti, kteří dávají přednost klidnějšímu odpočinku, zde nepřijdou zkrátka, neboť ostrov nikdy nekončící zábavy a bujarého nočního života si dodnes udržel původní kouzlo a nedotčenost divoké přírody. Každého překvapí několik desítek kouzelných pláží, z nichž některé jsou zcela nedotčené a zcela ukryté běžnému návštěvníkovi. Většina je pokrytá jemným zlatavým pískem, pozvolně se svažují do blankytně modrého průzračného moře. Právem se řadí mezi nejkrásnější pobytová místa ve Středomoří. Nejvyhledávanějším letoviskem je Mylopotas s více jak 1 km dlouhou pláží, odkud vás výletní loďky zavezou na snad nejkrásnější pláž Manganari na jihu nebo do zátoky Psathi na východě. Gialos má přístav s jachtami a rybářskými čluny lemovaný vynikajícími rybími tavernami. Na západ od přístavu je klidná pláž Koumpara. Nad pláží v Agia Theodoti na severovýchodním pobřeží ční trosky středověké pevnosti Palaiokastro. V nedalekém klášteře Moni Agias Theodotis se každým rokem koná slavnost na paměť vítězství ostrovanů nad piráty. Ios získal věhlas coby místo posledního odpočinku Homéra. Jeho hrobka se údajně nalézá na severu ve starověkém městě Plakotós, které se postupně sesunulo z útesů dolů. Hlavní město Chora (Ios), které je na západním pobřeží, má jedinečnou atmosféru a jeho centrum je v podstatě nedostupné autem, zato je zcela ideálním místem pro pěší, kteří si mohou vychutnat příjemné procházky křivolakými uličkami s nezapomenutelnými bílými domky, odpočinout si v některé z místních taveren či se nechat zlákat zachovalou historií a nostalgií tohoto města. Najdete zde spoustu kavárniček, restaurací, barů a obchůdků se suvenýry, módou a šperky. Nejkrásnější výhled se vám otevírá, když vystoupáte až na nejvyšší vrcholek ke kostelu Panagia Gremiotissa. Zde naleznete rozhodně nejpůsobivější západ slunce na ostrově. Nedaleko odsud stojí řada 12 větrných mlýnů a kousek od nich amfiteátr, kde se v letních měsících pořádají divadelní představení a koncerty. Na své si přijdou i aktivní turisté při procházkách v nevysokých horách, kdy mohou objevovat řadu archeologických památek. Pokud chcete poznat ostrov důkladněji, doporučujeme jeep safari, lodní výlet na pláž Pikri Nero, Papa beach či na nějaké nedaleké ostrovy včetně bájného Santorini.

Na ostrov Ios nejsou přímé lety, nejčastěji se létá na Santorini a následně trajektem (cca 30-40 min). Přímé lety z Prahy na Santorini jen v úterý a pátek v období červen-září v ostatních termínech lety s přestupem v Athenách nebo příme lety z Vídně či Mnichova. (u většiny letů je nutná první nebo poslední noc na Santorini z důvodu návzanosti trajektové dopravy). Doporučujeme kombinovat pobyt na několika ostrovech dle Vaší volby. Nechte si vytvořit dovolenou ušitou na míru a vyhovující právě Vám. Dovolenou na ostrově Ios můžete spojit s pobytem na ostrovech Santorini, Naxos, Mykonos, Paros či jiném místě. Rádi Vám připravíme nabídku na tzv "Island hopping" dle Vašich představ. Možná je též doprava přes Krétu rychlolodí.

Více
Ithaka, bájná to Ithaka, Odysseovo Ithaka. Ostrov, jehož jméno si snad každý spojují s Homérem a příběhem o Odysseovi a jeho věrné manželce Penelopé. Ostrov v Jónkém moři s celkovou rozlohou 92 km2 je pátým největším ze sedmičky jónských ostrovů (Eptanisos). Na Ithace nenajdete žádná přeplněná turistická letoviska u moře a ani velké hotelové komplexy. Místo nich pobřeží lemují upravené rodinné penziony, vesničky si žijí svůj vlastní a turismem neposkvrněný život. Zbytečný spěch, shon a nervozita s e tady prostě nenosí. Na ostrově je pouhých sedm malých vesniček. Historie Ithaki hledejme již v době mykénské. Nejznámějším panovníkem byl král Odysseus (cca 9.století př.n.l.), jehož jméno si každý spojí s Homérovo eposy Ilias (Trójksá válka) a Odyssea. Ve 2. století př.n.l. byl ostrov obsazen Římany, později se stává součástí Byzantské říše. Od roku 1503 padá do rukou Francouzů a následně v roce 1809 dobyli ostrov Britové a zřídili zde protektorát. V květnu 1864 se ostrov konečně připojil k Řecku, stejně jako všechny další jónské ostrovy. Ithaka je tvořena pohořími, nejvyšší vrchol sahá do nadmořské výšky 809 m. Hlavním městem ostrova je Vathi, rozléhající se podél břehu hlubokého zálivu, který je obklopen kopci. Můžete navštívit jeho archeologické muzeum nebo v sousedním domě starou knihovnu zaměřující se zejména na Homérovo dílo. Druhým největším městem ostrova je Stavros, ležící v kopcích na severu (12 km od Kioni). Kromě sochy Odyssea zde najdete také malé archeologické muzeum. Své kouzlo má zajisté i osada Kioni nebo Frikes, kam přijíždí výletní lodě z okolních ostrovů. Ostrov skutečně není místem bujarého turismu a proto je ideálem pro ty cestovatele, kteří mají rádi autenticitu a ubytování rodinného charakteru. Více
Kalymnos se nachází v blízkosti tureckého pobřeží, v jihovýchodní části Egejského moře a patří do skupiny Dodekanéských ostrovů. V jeho blízkém okolí najdete další řecké ostrovy: Kos, Leros a Patmos. Kalymnos je typický především skalnatou krajinou. I proto se něj sjíždí milovníci lezectví (pořádá se zde dokonce festival a soutěže v lezectví). Na ostrově žije celkem 16 000 stálých obyvatel, čímž se stává třetím nejlidnatějším ostrovem Dodekanés. Ostrov má délku 21 km a je 13 km na šířku. Ostrov je částečně položen na vápenci, ale v údolích je kompaktní břeh sopečného tufu. Ten je pozůstatkem starověké sopky, která se nachází v oblasti Vigles (mezi vesnicemi Myrties a Kantouni). Nejúrodnější jsou dvě údolí Vathys a Pothia, kde se pěstují olivy, pomeranče a také vinná réva. O Kalymnosu je také známo, že má dlouhou tradici potápění za houbami. Přestože ostrované už mořském houby neživí, na některých místech ostrova můžete vidět rybáře věšící houby k sušení. Hostorie ostrova praví, že Kalymnos po dobu dějin závisel na Kosu a následoval jeho historii. Helénistický Apollónův chrám na ostrově odkryl britský archeolog Charles Newton v 19. století. Velkou část jeho nálezů, včetně důležitých epigrafických nápisů, jsou ve sbírce Britského muzea. Ve středověku byl Kalymnos pod vlivem Byzantské říše a během 13. století jej využívala Benátská republika jako námořní základnu. V roce 1 310 se dostal pod kontrolu rhodských rytířů a později padnul do rukou Osmanů. V květnu 1912, během italsko-turecké války, byl Kalymnos obsazen italskými námořníky. Ti přebrali kontrolu nad ostrovem spolu s dalšími ostrovy této oblasti. Posléze se stává součástí Řeckého království a následně současného Řecka. O historii Vám rádo povypráví archeologické muzeum či námořní muzeum věnované zvykům sběračů mořských hub. Zajisté se zastavte při svých toulkách na hradu Chrysocheria z 15. století, nenechte si ujít ani tři kamenné větrné mlýny na východě ostrova. V okolí hlavního města Pothie najdete malebné vesničky, které stojí za nívštěvu (Panormos, Skalia, Myrties a Vathi). Ostrov je skutečně zajímavý a nutno říct, že mezi jeho přednosti patří i fakt, že není vyloženě cílem masového turismu, což oceňuje řada cestovatelů. Více
Rozlohou nevelký Karpathos (32 km2) je 2. největším ostrovem souostroví. Je dlouhý cca 49 km a žije zde přes šest a půl tisíce stálých obyvatel. Flora a fauna na ostrově Karpathos je, stejně jako na dalších řeckých ostrovech, zajímavá svými vzácnými druhy divokých květin, nádherně vonícími bylinami a kopci s typickými keři a olivovníky. Zároveň je plný přírodních kontrastů. Na jedné straně jsou příkré ostré skály, útesy čnějící z mořské hladiny, na druhé straně je ostrov zelený a úrodný. Severní část je převážně hornatější, ta jižní pak prorostlá zelení a úrodná. Nejjižnějším místem ostrova je mys Kastelo, severní hranicí je ostrůvek Saria. Obě oblasti odděluje pohoří s nejvyšší horou Kali Limmi vysokou 1214 m. Jedinečnou ozdobou Karpathosu jsou jeho pláže. Na pobřeží se nachází velké množství pláží od písčitých až po oblázkové: Achata je oblázková pláž na východním pobřeží s tavernou mezi skalami Kyra Panagia-nachází se na ni kostelík s červenou kopulí, Apella je zase pláž na východním pobřeží s příjemným jemným pískem. Za shlédnutí stojí také opuštěné pláže na jihu ostrova, kde najdete soukromí a budou doslova ,,Vaše,,. Dle řecké mythologie byl ostrov zemí mýtických Titánů, dokonce se zde měla narodit bohyně Athéna. Dle archeologických nálezů první osídlení nastalo v dobách před tisíci lét a první významnou civilizací byla Minojská. V polovině 1. století oblast dobyli Římané. Po nic nadvláda patří Janovanům a Benátčanům. Osmané si oblast zotročí v 16. století a to trvá dlouhých 500 let. Počátkem 20.století se vrací do rukou Řeků. Oficiálně s e stává součástí Řecka až po 2. světové válce v roce 1948. Dnes je ostrov centrem kultury, folklóru a pochopitelně, díky svým nádherným plážím, i turismu. Ostrov má co nabídnout i po stránce turistických zajímavostí. Proto nezapomeňte navštívit např. vesničku Olympos, která je jakýmsi skanzenem pod holým nebem. Další zajímavá místa, která lze na ostrově navštívit, jsou pozůstatky větrných mlýnů (anemomylos). Zajímavá je i návštěva přístavu rybářů Finiki. V některé z místních taveren si tak můžete dát tradiční rybí specialitu. Nedaleko, u vesnice Avlona, se nachází přirodní rezervace se zátokou, kde žijí lachtani a objevíte zde i chráněné druhy ptactva a rostlin. Ostrov má skutečně co nabídnout. Proto není divu, že turisté nejen z Evropy, se sem rádi vracejí.

Více
Dle spousty turistů největší poklad na modré hladině Jónského moře, často nazývaný jako Odysseovo království. Ostrov Kefalonie je nespoutaná příroda, křišťálově čisté moře, bujné zelené lesy, velké i malé pláže, vzrušující scenérie, bezstarostná atmosféra a klid vyzařující z místních obyvatel. Dle řecké mytologie dostal ostrov jméno po athénském válečníkovi Kephalovi. Další varianta uvádí možnost vzniku jména od slova „kefalí“ (hlava), což by vyjadřovalo zásadní postavení a význam Kefalonie mezi ostatními ostrovy v Jónském moři v době zvláštní správní jednotky zvané ,,Sedmiostroví,, (Eptanisos). Je největším z ostrovů v Jónském moři (celková rozloha 780 km2). Hlavním městem ostrova je město Argostoli, které leží v zálivu nesoucím jeho jméno. Město má kouzelná náměstíčka vyzdobena sochami. Široké, stromy lemované promenády nabízejí posezení v tavernách a kavárnách, procházky klikatícími se uličkami. Ostrov je značně rozmanitý a členitý. Východní pobřeží ostrova je přístupnější, zatímco západ ostrova je hornatý a strmý. Nejvyšší horou je Ainos měřící 1 628 mn.m. Na několika rovinách rozprostírajících se u východního i u západního pobřeží se v údolích pěstují citrusy, olivy, ovoce, zelenina a vinná réva. Místní značka vína Robola má své čestné místo ve světě vín. Ostrov nabízí k prozkoumání i takové oblasti, jakými jsou krasové jeskyně a podzemní cesty s vyvěrajícími minerálními prameny. Ochuzeni nebudou ani milovníci historie, která zde na ostrově, stejně jako u celé oblasti jónských ostrovů, byla pestrá. První osídlení se váže až na dobu mladšího neolitu. Přichází období mykénské, posléze nadvláda Římské říše až do roku 395 n.l. Následuje období Byzantské říše, po které svoji roli sehrávají Italové i Francouzi. Černé období nadvlády Osmany trvá i zde stovky let. Významným mezníkem je rok 1864, kdy se zmíněno ,,Sedmiostroví,,oficiálně připojí k Řecku. Ačkoliv ničivé zemětřesení v roce 1953 poničilo velkou část vesnic (údajně jedinou z celkových 365, která byla zachována, je Fiskardo na severu ostrova), i dnes můžete navštívit památky jako např.: historický památník Radikalu nebo most Drapano. kostel Sv. Spyridona situovaný na náměstí Plateia Valinaou, klášter Sv. Gerasima z Kefalonie. Nelze pominout dva hrady: Agios Georgios (13. století) a Assos. Chcete-li trochu koření ke svému poznávání ostrova, nechte si od místních říct, kde se natáčel populární film Mandolína kapitána Coreliho. Ve večerních hodinách si můžete v barech či tavernách poslechnout řeckou hudbu. Pro milovníky tance jsou k dispozici i diskotéky. Ostrov je skutečně směsicí všeho v jednom. Doslova každý typ cestovatele si zde může najít to své. Odměnou budou nezapomenutelné zážitky ze zeleného ostrova.

Více
Korfu, řecky Kerkyra, se právem řadí mezi nejnavštěvovanější místa z celého Řecka. Rozkládá se v severní části Jónského moře. Ze všech řeckých ostrovů, kterých je více než 1400, náleží ostrovu Korfu hned několik NEJ. Patří k těm největším v Jónském moři (druhý největší hned po Kefalonii) a je bezesporu nejzelenějším z řeckých ostrovů. Úchvatnost ostrova dokazuje ve svých knihách známý britský spisovatel Gerald Durell. Průzračné moře, rozlehlé olivové háje, bujné cypřiše, výrazná zeleň, kam oko dohlédne – to je Korfu. Tento klenot, jenž je právem nazýván smaragdovým ostrovem, má větší počet slunečných dnů než východní Řecko. Jeho patronem je Sv.Spirydon. Korfu bývá ztotožňováno se Scherií, ostrovem Fajáků, jež navštívil sám Odysseus při cestě do Ithaky. V historii ostrova se svedlo mnoho bojů a jednání. Postupně se zde vystřídali Sparťané, Athéňané, Syřané, i král Pyrhos vládl několik let nad ostrovem. Po Římanech přišli Benátčané, Francouzi a po ukončení rusko-turecké nadvlády se Kerkyra stala britskou kolonií. Od 2. poloviny 19. stol. je ostrov připojen k novodobému řeckému státu (květen 1864, do kdy existovalo tzv.,,Sedmiostroví,,tvořeno 7 jónskými ostrovy). Od této doby získával ostrov stále více na popularitě a stal se významným místem pro evropskou aristokracii. V současnosti je vyhledávaný širokou klientelou z celé Evropy. Díky bohaté historii můžou i dnes návštěvníci Korfu shlédnout velký počet památek, často dochovaných ve velmi dobrém stavu. Již samotné hlavní město Kerkyra nabízí několik kostelů, pevností, je zde i významné archeologické muzeum. Byl by cestovatelský hřích nenavštívit i klášter Paleokastritsa umístěný na vrcholu útesu nebo známý letohrádek Achilleion postavený pro císařovnu Sissi v 19.století. Historických památek je po ostrově opravdu velký počet. Korfu ale nabízí i řadu přírodních krás, kaňonů či pohoří. Za námahu bezpochyby stojí hora Pantokrátor (nejvyšší bod ostrova), kam se dá dojet pronajatým terénním vozem. Pláže ostrova Korfu jsou často označovány za jedny z nejčistších ve Středomoří. Můžete si dopřát koupání na dlouhých písečných plážích, stejně tak ale i na některé z malých a veřejnosti schovaných. Jako u většiny řeckých ostrovů, i zde je moře na východním pobřeží poklidnější, na západě pak někdy bouřlivější. Letoviska ostrova jsou rovněž rozmanitá a je pouze na Vás vybrat si. Některá jsou rušná, s nekonečnou zábavou a nespočtem turistických lákadel. Jiná zase spíše romantická s nádechem starého Řecka. Najdete zde velké luxusní hotelové resorty, ale i malé soukromé pensiony vedené rodinou. Korfu skutečně uspokojí všechny kategorie cestovatelů. Proto se, zcela právem, pyšní velkou oblibou v rámci řeckého turismu.

Více
Ostrov Kos, často nazývaný jako Hippokratův ostrov, se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví Dodekády (dvanáctiostroví) a je třetím největší z tohoto souostroví. Táhne se ním pohoří Dikeos s nejvyšší horou Mt.Dikeos (846 m.n.m.). Stejně jako většina okolních ostrovů i Kos je sopečného původu a tak zde můžete nalézt velké množství termálních pramenů. Ostrov o rozloze 295 km2 (na délku ostrov měří 45 km a na šířku 10 km, celková délka pobřeží činí 112 km), s populací cca 30 000 obyvatel, se pyšní skutečně bohatou historií. První osídlování se odehrávalo cca 3500 let př.n.l. V roce 460 př.n.l. se na ostrově narodil věhlasný lékař Hippokratés. O něco později byl postaven Asklépion, který se stal slavným léčebným, lázeňským i náboženským centrem. Později se stal Kos součástí makedonské říše Alexandra Velikého, poté Egyptské říše. Od r. 82 př.n.l. součástí Římské říše a následně pak Byzantské říše. Od 13. století se zde vystřídá nadvláda Benátčanů, Janovanů a a Johanitů. V roce 1523 ostrov dobyli Turci a vládli mu až do roku 1912. Od r. Samostatnosti se Kos, i další řecké ostrovy, dočká až v roce 1948, kdy se stane součástí Řecka. Až se vydáte po stopách historie, nejznámější památky jsou např. Archeologické muzeum, Asklépion (asi 4 km od hlavního města), antická agora, západní archeologický areál, Ódeion, Casa Romana, Dionýsium, Defterdarova mešita, Hassanova mešita, Johanitská přístavní pevnost nebo Hippokratův platan. Kos ale není pouze historie. Je to hlavně pobřeží lemované nádhernými plážemi. Vyhlášenou je oblast tzv.„Pobřeží pláží“ mezi letovisky Kefalos a Kardamena. Zde zde hledejte známé plže Paradise, Camel či Exotic, dále Gourniatis a Xelona oceněné prestižní Modrou vlajkou. Většinou jsou na ostrově pláže písečné s pozvolným vstupem do moře. Zatoužíte-li spíše po jiné vodní zábavě, nabízí se aquapark Lido Water Park (mezi Mastichari a Marmari) nebo na druhé straně ostrova Aquatica Water park. Ostrov je velice oblíbenou destinací a tak zde najdete i veškeré další potřebné zázemí. Nejznámější letoviska jako Agios Fokas, Marmari nebo Mastichari nabízí nespočet barů, tradičních taveren, obchůdků, pronájmů vozidel či jízdních kol, dále plážový servis a zázemí café/barů na plážích a mnoho dalšího. Zachce-li se Vám nějaký den vypravit se za poznáním, nabízí se velký okruh ostrovem v rámci organizovaných výletů, můžete absolvovat např. jeep safari k vodopádům nebo se vydat na lodní výlet po nejkrásnějších plážích ostrova. Samozřejmě se zastavte v hlavním městě za jeho památkami. Ať již zvolíte jakýkoliv způsob trávení času, ostrov Kos je místem, které má co nabídnout. Více
„Uprostřed třpytivého moře je Kréta, jakási země, krásná, obteklá mořem a úrodná. Nesmírné množství lidí bydlí v této zemi a měst na devětkrát deset. Každý kmen má jinačí řeč v této směsici: Jsou to Achajci, Kydonové a skupina Prakrétů chrabrých. Dórové o třech kmenech a též kmen Pelasgů slavných. Knóssos, veliké město je tam, v němž slovutný Mínos, důvěrník velkého Dia vždy po devět roků byl králem.”. Ano, tušíte správně, takto popsal ostrov kréta slavný Homér. Největší a nejjižnější řecký ostrov, jehož hlavním městem je Heraklion, je sídlem úchvatné rozmanitosti. Pod majestátními horami se rozkládají úrodné nížiny lemované nádhernými plážemi. Najdete zde nekonečné kontrasty zelených pásem a horských masivů tvořících dokonalý obraz. Chcete-li, doslova božský obraz. Podle starořeckých mýtů je totiž Kréta považována za místo zrození Dia-vládce olympských bohů. Technické parametry ostrova jsou: úctyhodná rozloha 8261 km2, ze severu Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Libyjské moře. Nejvyšší hora Psiloritis měří 2456 m n. m. Ve východní části ostrova se rozkládá pohoří Dikti, nejvyšší hora je Spathi s její 2148 m n. m. Krétu tvoří vápencová kra, která byla vytvořena při stejném vrásnění jako Balkánská pohoří. Ostrov je obklopen velkým množstvím dalších menších ostrůvků (větší část z nich je neobydlená). Známé jsou především ostrov Gramvousa, ostrov Dia, Gavdos či ostrov Chrisi. Historie Kréty je velice bohatá a její stopy můžete vidět takřka na každém kroku (její početí se váže k období neolitu). Začátky pochází z dob mínojské civilizace, nazvané podle krále Mínóa, která po sobě zanechala řadu objevů: výroba bronzu, rozvoj hrnčířství a kovotepectví aj. Po pádu této civilizace, která na Krétě žila přes 1500 let, se ostrova postupně zmocňovaly jiné kultury: mykénská, dórská, Římská říše (za níž ostrov prosperoval), později Byzantská a mezi léty 823–961 ostrov ovládli Arabové. Následovala vláda Osmanská říše. V roce 1898 se ostrov přičlení k Řeckému království a později se stává součástí dnešní Řecka. Historie Vás bude doprovázet na téměř každém kroku. Navštivte proto centra jako Rethymno, Hereklion, Chania, Knossos a mnoho dalších. Přírodními krásami antičtí bohové na Krétě také nešetřili. Mezi nejkrásnější patří soutěsky Samaria a Imbros. Za zmínku také stojí pláže Falasserna či Elafonissi, jež připomínají pláže v Karibiku. Kréta je pestrobarevná i co se rozmanitosti turistických center týče. Najdete zde desítky kilometrů táhnoucí se centra zábavy, která se srostla v jeden celek plný turistických lákadel, ale také menší střediska, která zatím zůstala zachována proti masovému turismu a kde na Vás dýchne atmosféra starého dobrého Řecka. Obecně platí, že sever ostrova a jeho letoviska mají odlišný charakter než ta, která jsou na pobřeží jižním. Kam se vyberete, to zůstává pouze na Vás. Jedno ale platí pro všechny stejně. Krétu je nutno navštívit vícekrát, abyste ji poznali. Každý, kdo navštíví tento ostrov, Vám potvrdí, že zde nebyl naposledy.

Více
Jónský ostrov pojmenovaný podle proslulých bílých skalisek na nejjižnějším cípu ostrova se starým majákem nad jeho útesy. Je čtvrtým největším z jónského 7-ostroví (eptanisos). Ostrov zůstával dlouhá léta uchráněn před turismem a to zejména díky snaze řeckého rejdaře a miliardáře Aristotela Onassise. I proto dodnes můžete na Lefkádě navštívit místa, kde se jakoby zastavil čas. Střídají se tu malé písečné či oblázkové pláže s romantickými zálivy a dlouhé pláže pod divokými srázy západního pobřeží. Kdo nespočinul na plážích Porto Katsiki, Kathisma, Pefkoulia, Egremni či Agiofili, ten nenavštívil Lefkádu. Objevovat můžete pláže s řadou kaváren, taveren, plážovým servisem, ale také malé plážičky doslova schované před turisty. Na východním pobřeží Vás určitě zaujme souostroví malých soukromých ostrůvků zvané Prigiponésie. Tyto na východním pobřeží uzavírají vlivy otevřeného moře a proto v letoviscích Nidri, Perigiali, Nikiana i Ligia je moře vždy poklidné. Zatímco východní pobřeží skýtá rušnější střediska, na divokém západním pobřeží Lefkády je pouze jedno: famózní a turisty zbožňované Agios Nikitas. Ostrov Lefkáda zůstává díky dostatku podzemních vod zelený po celou dobu léta. Nabízí nádherný kontrast mezi letovisky na úrovni moře a za nimi se čnícími horami s výškou až 1 000 m.n.m. Již dvě desetiletí se tato destinace řadí mezi jedny z nejoblíbenějších v celém Řecku. Bez nadsázky lze použít slova našich klientů, že Lefkáda je ,,ostrov návykový,, což potvrzuje i obrovské procento návratnosti naší klientely. Historie ostrova v podstatě kopíruje historii celé oblasti jónských ostrovů. K prvnímu osídlování mělo docházet již v 6. století př.n.l. Ostrov ovládli Korinťnané, kteří údajně z Lefkády učinili doslova ,,ostrov,, a to prokopáním úžiny spojující Lefkádu s pevninou. Učinili tak ze strategických a obchodních důvodů. Na tomto místě dnes stojí pevnost Santa Maura, kterou ve 13. století nechal postavit vládce z rodu Orsini a to zejména jako obranný štít proti pirátům. V průběhu peloponéské války se Lefkáda přidala ke Sparťanům. Do roku 197 př. n. l. spravovali ostrov Makedonci. V polovině 14. století ostrov a jeho obyvatele zotročili Francouzi, po nich přichází Benátčané. Za jejich éry ostrov prosperuje. Období úspěchu ale vystřídá, stejně jako na většině řeckých ostrovů, období Turků. Tato část pomyslné kroniky Lefkády je psaná černým písmem. Změna nastává až 200 let později, kdy se na Lefkadu vrátí Benátčané. Před koncem 18. století se Jónské ostrovy dostaly pod správu Ruska, poté opět pod Francouze a nakonec pod Britské království. Až v roce 1864 se sedm Jónských ostrovů (eptanisos) vymaní z nadvlád cizích mocností a začlení se k Řecku. Obrovský podíl na tom měl básník a spisovatel a také politik Aristoteles Valaoritis, jehož ostrov Madouri (dnes již vlastněn pravnoučaty) vidíte z východu ostrova. Dnešní Lefkáda je velice oblíbenou destinací s promyšlenou infrastrukturou a veškerým zázemím pro turisty. Místní autobusová doprava Vás snadno a vcelku frekventovaně dopraví mezi severním hlavním městem Lefkas přes Nidri až na jih do Vasiliki. Na západní pobřeží autobusy jezdí i do letoviska Agios Nikitas, ačkoliv ne tak často. Toulky po Lefkádě Vás zavedou na místa se skutečně dechberoucími výhledy. V kopcích najdete řadu malých vesniček, kde doporučujeme udělat zastávku a pozorovat místní dění. Podívejte se např. do Karye, Eglouvi či Vafkeri, nad kterými ční paraboly vojenských radarů z dob studené války. Při sjezdu z hor na letovisko Nidri se Vám naskytne snad nejvíce fotografovaný výhled na východní pobřeží poseto ostrůvky Prigiponésie a celé Nidri jako na dlani. Všechna letoviska ostrova nabízí dostatek nákupních možností, všechna mají minimálně 2 půjčovny vozidel. Na východním pobřeží si lze pronajmout i motorový člun. V čem Lefkáda trochu zaspala, je nabídka sportovišť. V letoviscích na východním pobřeží ale najdete hned několik center vodních sportů s nabídkou všech možných atrakcí. Rovněž tak zde najdete potápěčské báze. Shrneme-li vše od jednoho, bez nadsázky můžeme říct, že Lefkádá své přívlastky ,,perla Jónkých ostrovů,, nebo ,,ostrov návykový,, nosí zcela oprávněně.


Více
Ostrov Leros se řadí mezi řecké ostrovy ještě málo dotčené komerčním turismem. Nalézá se v jihovýchodní části Egejského moře, mezi ostrovy Patmos a Kalymnos. Nejedná se o velký ostrov, jeho celková rozloha činí 54 km2, přičemž na šířku má pouhých 1.5 km a na výšku (sever – jih) pak 15 km. Je charakteristický svými vysokými horami v kontrastu s úrodnými údolími. Hlavní město (zároveň přístav) je Agia Marina, jež od pobřeží šplhá po svazích vzhůru a na vrcholu najdete pozůstatky byzantského hradu s kostelíčkem. Město je srostlé s dalšími dvěma vesničkami – Platanos a Panteli. Historie 20.století na ostrově byla víceméně pochmurná. Útrapy 2.světové války, kdy ostrov byl vězením, přechází v další v období převratu a vojenské diktatury v Řecku (1974), kdy zde byl internační tábor pro politické vězně. Dlouhých 40 let zde následně sídlila psychiatrická klinika, která se řadila mezi největší v Řecku. Ačkoliv v současné době stále ostrov zůstává mimo komerční zájem turismu, pomalu se i zde objevují nové provozovny, kluby a diskotéky a to zejména v částech Alinda, Agia Marina, Platanos a Pandeli. Leros se snaží, dle vzoru okolních známých ostrovů, stát se místem dovolených pro turisty nejen z Evropy. Přesto ale kouzelně stále zůstává místem, kde doslova vklouznete mezi místní obyvatele nezkažené turismem a budete moci s nimi v některé z taveren či kaváren prohovořit hodiny. Pakliže toto je právě to, co máte na cestování rádi, budete na správné adrese. Z místního přístavu se lze trajekty dostat na okolní ostrovy Kos, Samos či Parmos. Více
V jižní části Egejského moře v souostroví Kyklady nedaleko ostrovů Tinos, Paros, Naxos či Syros se nachází jedna z jeho skutečných perel – ostrov Mykonos (86 km2, 20x14 km, cca 6500 obyvatel), který je známý po celém světě svou nezapomenutelnou architekturou modrobílých domečků, velkým množstvím zachovalých větrných mlýnů a všudypřítomnými sněhobílými kostelíky. Celoročně modré nebe, azurové moře, vynikající strava, neutuchající zábava, romantické pláže a všude přítomné historické památky-to jsou devizy celého ostrova Mykonos včetně stejnojmenného hlavního města, zvaného někdy Chora. Živý přístav se čtvrtěmi Kastro či "Malými Benátkami" s tradičními malovanými dřevěnými balkóny vybízí nejen k procházkám a nákupům. Zde se přes den bludiště malebných uliček plné romantických zákoutí mění každý večer v nekončící směsici taveren, barů či nočních klubů. Samotný ostrov je poměrně suchý a nehostinný, ale tuto malou nevýhodu bohatě vyváží několik malebných zátok, zálivů a především 23 překrásných písečných pláží jako je Platis Gialos, Paradise, Super Paradise, Ornos, Kalo Livadi, Elia, Agios Stefanos či Ioannis. Slibujeme, že se na ostrově nebudete nudit. Kromě sladkého nicnedělání na některé z romantických pláží určitě neopomeňte centra neutuchající noční zábavy a rozptýlení, ale vydejte se i do vnitrozemí k návštěvě některé z tradičních vesniček (např. Ano Mera), pravoslavných klášterů či množství kostelíků. Nezapomeňte ani na blízké ostůvky Tragonisi, Rhenia či neobydlený ostrůvek Délos s neskutečným archeologickým muzeem pod širým nebem, kde se dle bájí narodila bohyně Artemis a její bratr bůh Apollon. Neměla by Vám uniknout návštěva Dionýsovy či Apollónovy svatyně, Lví terasy, Domu delfínů či divadlo masek, Kleopatřina či Dionýsova domu a řady dalších památek. V červenci a srpnu počítejte se zvýšeným počtem cestovatelů z celého světa, kteří vyhledávají tuto perlu souostroví. Přesto i v tuto dobu zde naleznete nepřeplněné pláže se zlatavým pískem a křišťálově čistou vodou. Na tento ostrov se s naší CK dostanete jediným přímým letem z Prahy na 10/11 nocí, nebo každý den v týdnu letecky přímo z Vídně nebo z Prahy přes Athény. Můžete letět na jakoukoli délku pobytu a doporučujeme kombinovat pobyt na několika ostrovech dle Vaší volby. Nechte si vytvořit dovolenou ušitou na míru a vyhovující právě Vám. Dovolenou na ostrově Mykonos můžete spojit s pobytem na Santorini, Naxos, Paros, Ios či jiném ostrově. Rádi Vám připravíme nabídku dle Vašich představ. Více
Naxos (428 km2) je ostrovem mnoha superlativů. Jde o nejúrodnější a největší ostrov Kyklád. První osadníci sem přišli v roce 3000 před Kristem a své jméno dostal po zdejším panovníkovi. Jeho vnitrozemí vyniká kouzelnou pestrostí přírody, je jedním z nejzelenějších místních ostrovů a pokrývá ho působivá mozaika bujných zahrad, vinic, sadů a nádherných, jako by časem nedotčených, pitoreskních vesniček jako je Chalki, Apirathos, Dalamas aj. Na západním pobřeží najdete krásné písčité pláže, řadu zelených údolí, kde se rozprostírají citrusové sady a olivovníkové háje i drsné hory, s nejvyšším vrcholem Zeus (1008 m.n.m). Milovníci antiky a středověku si na Naxosu přijdou rovněž na své. Ostrov má dlouhou historii, je považován za kultovní místo boha vína, patrona úrody a boha plodnosti Dionýsa. Podle mytologie na břehu ostrova opustil Théseus princeznu Ariadnu, která mu pomohla zabít Minotaura a uniknout z labyrintu v Knossosu. Ve 13. století padl do područí Benátčanů a vyrostla na něm řada obytných věží, jejichž torza zde uvidíte dodnes. Návštěvníci připlouvající do stejnojmenného hlavního města obvykle spatří nejprve jeho dominantu: známou Portaru, což je velký mramorový portál nedokončeného Apollónova chrámu ze 6. století před Kristem. Přístav s kavárnami a lovícími rybáři kypí životem. Na protilehlém vršku stojí benátská pevnost a kolem ní se rozprostírá staré město, do jehož strmých úzkých uliček se dá dojít pouze pěšky. Na Naxosu je krásně slunečno až do konce října a místní pláže patří k nejkrásnější v celém Řecku. Nejlepší pláže najdete na západním pobřeží v letoviscích Plaka, Agios Prokopios, Agia Anna, Agios Georgios, Aliko, Kastraki, Mikri Vigla a Orkos. Zdejší pláže jsou vyhledávané vyznavači windsurfingu a ty nejodlehlejší jsou pravým rájem nudistů. Navečer v hlavním městě Chora ožívá především pobřežní kolonáda, ve zdejších tavernách dostanete nejlepší čerstvé ryby, plody moře a zvláště vyhlášené jsou chobotnice. Díky výhodné poloze ostrova uprostřed Kyklád je ideálním výchozím bodem pro poznávání dalších nedalekých ostrovů jako je Mykonos, Délos, Ios, Koufonisia i Santorini. Na všechny můžete podniknout nezapomenutelný jednodenní výlet lodí. Můžete Využít individuální nabídky a letět na vybranou délku pobytu a doporučujeme kombinovat pobyt na několika ostrovech dle Vaší volby. Nechte si vytvořit dovolenou ušitou na míru a vyhovující právě Vám. Dovolenou na ostrově Naxos můžete spojit s pobytem na ostrovech Santorini, Mykonos, Paros, Ios či jiném místě. Rádi Vám připravíme nabídku na "Island hopping" dle Vašich představ.

Více

V jižní části Egejského moře v souostroví Kyklady nedaleko ostrovů Tinos, Mykonos, Syros a 6 km západně od Naxosu se nachází třetí největší ostrov Paros (195 km2, cca 10 000 stálých obyvatel), který vyniká exotickou scenérií a průzračně čistým mořem. Kdysi byl ostrov proslaven těžbou vynikajícího poloprůsvitného mramoru, z něhož byla vytesána i Venuše Méltská. Dnešní Paros, i díky absenci mezinárodního letiště, je oázou klidu, všude přítomné pohody a romantiky. Dosud sem nepronikla masová turistika a ostrov není na ní tolik závislý. Funguje zde zemědělství, pěstování oliv, ovoce i vinné révy. Ostrov nabízí nádherné písečné i skalnaté pláže, skvělé podmínky pro surfování, mnoho příležitostí pro poznávání či turistiku a to včetně návštěvy 1 km vzdáleného Antiparosu (38 km2). I Paros je symbolem bílých domečků s modrými okenicemi, malebných vesniček ve vnitrozemí i řadou historických památek rozesetých po celém ostrově. Hlavním městem je Parikia (Paros) s chrámem Paraportiani, byzantskou katedrálou Panagia Ekatontapyliani, archeologickým muzeem, se spletitým labyrintem úzkých uliček a malebných náměstíček, všudypřítomnou kykládskou architekturou, vynikající gastronomií a kulturním centrem ostrova. Přes to dle nás nejkrásnějším místem je kdysi rybářské městečko Naoussa s přírodním benátským přístavem na opačné straně ostrova. Zcela právem je toto místo označováno jako jedno z nejpůsobivějších a nejkrásnějších míst souostroví Kyklád. Nabízí řadu nádherných pláží po obou stranách letoviska, nepřeberné množství jedinečných taveren, barů, spletitých uliček, i nejrůznějších míst pro nakupování. Zvláště večery jsou zde velice romantické a působivé. Během dne se z přístavu můžete vypravit na některou z mnoha nádherných pláží na severu ostrova. Ostatní části Parosu žijí spíše komornějším životem a nabízí opravdové místo k relaxaci a klidnému odpočinku. Jedním z takových míst je Logaras se svou dlouhou písečnou pláží a plně rozvinutou turistickou infrastrukturou. Po celém ostrově funguje dobré autobusové spojení, jež Vám dovolí pohodlně objevovat krásy tohoto místa.

Doporučujeme kombinovat pobyt na několika ostrovech dle Vaší volby. Nechte si vytvořit dovolenou ušitou na míru a vyhovující právě Vám. Dovolenou na ostrově Paros můžete spojit s pobytem na Santorini, Naxosu, Iosu či jiném ostrově. Rádi Vám připravíme nabídku dle Vašich představ.

Více
Velký poloostrov na jihu Řecka (21 550 km2), nejjižnější část řecké pevniny, se kterou jej pojí pouze úzká šíje prokopaná světoznámým Korintským průplavem (dokončen v roce 1893) a propojena známým mostem Rio-Antirio (dokončen v roce 2004). Poloostrov lze zcela právem nazvat bezednou pokladnicí Řecka. Nekonečná řada nejvýznamnějších památek vážících se na různá období bohaté řecké historie najdete právě zde. Podle pověsti Pelops, vnuk řeckého boha Dia, v závodě vozatajů o ruku krásné Hippodamie přemohl lstí jejího otce, krále Oinomaa a pak se ujal vlády. Proslavil se založením her v Olympii, kde byl údajně nakonec i pohřben. Peloponés se později stal jedním z předních bojišť antické i novodobé historie, ve starověku zde vznikala nejmocnější řecká palácová města a je považován za kolébku moderního řeckého státu. Právě zde v době bronzové vznikla významná Mykénská civilizace, později získává obrovský věhlas Sparta, v římské době se postupně stává významným přístav Pátrai (Patras – dodnes největší město poloostrova). Z nejznámějších památek jmenujme alespoň Olympii- kolébku olympijských her, Epidaurus – antické divadlo, pevnost Palamida, Mykény – nejvýznamnější centrum rané řecké kultury, starověké město Tiryns, byzantské město Mystra (památka UNESCO). Seznam historických skvostů by byl nekonečný, Peloponés je totiž považován za místo s jejich největší koncentrací. Poloostrov je rozdělen do tří krajů a osmi regionálních jednotek. Je velmi rozmanitý, tvoří jej přímořské roviny s nádhernými plážemi a letovisky, které lákají čím dál více turistů, náhorní plošiny i vysoké hory. Nejvyšším horským masivem je Taygetos, nejvyšší hora měří 2407 m. Vládne zde příznivé středomořské klima a i proto zde sezóna trvá od dubna do října. Bujnou a rozmanitou vegetaci podtrhávají rozlehlé vinice, pomerančové a citrusové sady, nedozírné olivové háje, všudypřítomné cypřiše, eukalypty, fíkovníky. Jižní pobřeží Peloponésu oblévá Krétské moře, západní Jónské moře, severní část omývá Koryntský záliv a z východní strany pak Egejské moře. Mezi nejznámější a nejoblíbenější turistické oblasti, do kterých se ročně vypraví statisíce turistů hledajících nekonečně dlouhé písečné pláže nebo místa komornější a dekorovaná úchvatnými přírodními scenériemi, se řadí Kyllini, Levreotiki, Skafidia, Kalamata, Ilia, Niforeika, Stoupa, Petalidi či Tolo. Více
Když Hélios - bůh slunce, uviděl zářící ostrov, v celé jeho kráse vynořující se z modrých hloubek Egejského moře, požádal božského otce Dia, aby mu tento ostrov daroval. Místní obyvatelé Hélia uctívali a on jim za to propůjčil své světlo a teplo v podobě 300 slunečných dnů v roce. Ostrov Rhodos se tradičně řadí mezi nejnavštěvovanější ostrovy celého Řecka. Turisty láká na bohatou historii a nespočet historických památek, rovněž tak na nádherné pláže a letoviska s veškerým turistickým zázemím. Je největší z Dodekanéských ostrovů (celková rozloha 1400 km2,na délku má 78 km a na šířku 38 km). Leží v jihovýchodní části souostroví u pobřeží Malé Asie, od kterého jej na severu dělí průliv široký 17,5 km. U západního pobřeží se nacházejí ostrovy Chalki a Alimia, které tvoří samostatnou obec. Na ostrově trvale žije cca 115 000 obyvatel. Hlavním a největším městem ostrova je stejnojmenné město Rhodos. K prvnímu osídlování ostrova docházelo v době kamenné. Později civilizace Feníčanů učiní z ostrova důležité obchodní centrum oblasti. Dalšími obyvateli byli Minojci, po nich pak Achájové a o století později Dórové. V 5. století př.n.l. se nakrátko dostal Rhodos pod nadvládu Peršanů. Když Řekové Peršany porazili, stal se Rhodos členem Délského námořního spolku. V době helénismu bylo město pod vlivem dvou řeckých mocností: Athén a Sparty. Po rozdělení Římského impéria připadl Rhodos Východořímské říši. Během osmanské okupace ostrovu vládl Kapudan Paša a město se stalo hlavním městem Egejské provincie Osmanské říše. Turci okupovali ostrov až do roku 1912 a jsou nahrazeni Italy. V době italské nadvlády byly věnovány značné prostředky na ochranu a rekonstrukci historických památek. Z této doby pochází např. obnova Paláce velmistra, kostela sv. Jana a historického přístavu. Později se Rhodos stává, stejně jako řada dalších řeckých ostrovů, součástí Řecka. Historie vskutku velice bohatá a to je pochopitelně příslib mnoha historických památek, které můžete navštívit. Rhodos není ale pouze historie. Je posetý skalnatými zátokami, hustými lesy a samozřejmě jeh obvod tvoří řada nádherných pláží. Nejvíce turistických letovisek leží na východním pobřeží ostrova. Najdete zde velké luxusní hotelové komplexy, ale i malé rodinné pensiony. Letoviska nabízí svým návštěvníkům vše potřebné ke strávení příjemné dovolené. Nechybí řada atrakcí či aquaparků a sportovišť. Vydáte-li se na toulky tímto kouzelným ostrovem, doporučujeme např. hlavní město Rhodos, přistav Mandraki (kde stával ve starověku jeden ze 7 divů světa-Rhodský kolos), vyjeďte třeba i do vesničky Lindos jenž je na seznamu UNESCO. Na ostrově není nudění se v módě. To své si zde najde skutečně každá kategorie cestovatelů. Více
Sedm námořních mil jižně od ostrova Korfu a 12 mil západně od Pargy leží nejmenší Jónský ostrov Paxos. Ačkoliv jeho rozloha činí jen 20 km2 (max. délka 11 km, max. šířka 4,8 km), tolika krásnými zátokami s křišťálově čistou vodou, tajuplnými jeskyněmi, zajímavými skalními útvary, jiskřivými plážemi, zelení kam jen oko dohlédne, svým poklidem, harmonií a pohodou vydá za celé kraje. Při vašich toulkách po tomto malém ráji, kdy projíždíte háji stříbrných olivovníků, voňavými piniovými lesíky, kráčíte od jedné úžasné vyhlídky ke druhé, užíváte si koupání v některé z nepřeberných poklidných zátok, při posezení v malé taverně na pobřeží, najednou zjistíte, jak vás pohltila pohoda, která dýchá ze všech koutů ostrova. Domorodci s pýchou v hlase říkají, že pobyt na Paxu je nejlepším lékem na stres. Na Paxu žije trvale 3 000 obyvatel, z toho cca 500 v hlavním městě Gaios. Východní pobřeží ostrova je pozvolné a velmi členité. V dlouhé řadě malých i větších zátok s plážemi, od severu až k jihu, snad každý najde to pravé místo jen pro sebe. Směrem na západ krajina dále stoupá a zhruba v polovině ostrova, severozápadně od hlavního města, se vypíná nejvyšší vrchol Agios Isavros, který dosahuje nad- mořské výšky necelých 250 m. Na celém ostrově je mnoho vesnic a usedlostí. Bylo by hříchem si některé během vašeho pobytu neprohlédnout, např. Lakka či Loggos. V hlavním městě Gaios se dvěma ostrůvky Panagia a Agios Nikolaos, které střeží vjezd do malebného přístavu, se nachází ubytování Faros. Terasy zdejších taveren a restaurací u přístavu nabízí příjemné posezení s pohledem na zakotvené luxusní jachty a korzující návštěvníky ostrova. V křivolakých uličkách Gaiosu naleznete bezpočet obchůdků se suvenýry, potravinami či řeckými produkty. Městečko na vás dýchne svou nezapomenutelnou, typicky řeckou atmosférou. Více
Santorini. Věhlasný ostrov (rozloha 80 km2 a populace 10 000 stálých obyvatel) zvaný rovněž černá perla Egejského moře, legendami označován za pravděpodobnou bájnou Atlantidu, láká každoročně tisíce turistů z celého světa. I přes svoji malou rozlohu má ostrov co nabídnout. Snoubí se zde typická kykladská architektura společně s bohatou historií, k odpočinku lákají na malebném pobřeží průzračného moře kilometry širokých pláží s veškerým plážovým servisem. Šedesátimetrová vrstva popílku a pemzy vytvořila ideální předpoklady pro pěstování sladkých rajčat, pistácií a grepů. Znalci vína jistě ocení místní kvalitní značky, vyráběné z 32 druhů vinné révy, které můžete ochutnat v Muzeu vín Santorini. Ostrov plný kontrastů Vám nabídne jak místa s nespočtem obchůdků, taveren, kaváren či trhů, tak i památky neskutečných historických rozměrů. Již samotné hlavní město ostrova je unikátem. Město jakoby ležící mezi mořem a oblohou s nekonečnými klikatícími se schodišti, které vedou do města od pobřeží z malého přístavu Skala, s důmyslnou lanovkou a neodmyslitelnými oslíky coby nosiči na této trase. To je Thira, nenapodobitelné hlavní město ostrova. Bílé domky s modrými rámy dveří a oken, kdy není výjimkou, že jsou často vytesané několik pater do země. Zajímavým zážitkem je procházka do vesničky Imerovigli (dříve strážné místo před nájezdy pirátů) a to kouzelnou cestou na okraji kráteru s úžasnými výhledy na kalderu či sousední ostrůvky posazené v moři. Historie ostrova Santorini je bohatá a zahrnuje několik klíčových událostí. Ostrov má hluboké historické kořeny, které sahají až do doby bronzové, dále sehrál významnou roli v rámci minojské kultury. Na ostrově byly nalezeny archeologické pozůstatky, které svědčí o minojské přítomnosti. Jedním z klíčových momentů historie byla velká vulkanická erupce kolem roku 1600 př.n.l., která změnila tvar ostrova a způsobila vytvoření výrazné kaldery. Santorini bylo postupně ovládáno různými mocnostmi, včetně Mykéňanů, Římanů, Byzantinců, Benátské republiky a Osmanské říše. Každá z těchto civilizací zanechala na ostrově své stopy, což se odráží v jeho architektuře, kultuře a tradicích. Po staletích historických změn se ostrov stává součástí moderního Řecka (1821). Posléze se stává jednou z TOP destinací světa a to právě díky bohaté historii, zachovalým tradicím a pestrému pobřeží. Na své si zde přijdou milovníci relaxace na plážích a stejně tak cestovatelé vyrážející za poznáním. Každý z nich se chce zastavit např. v Akrotiri (tzv.kykladské Pompeje) nebo u ruin antického města Théra (víc než 3000 let staré). Střediska Kamari a Perissa lákají své návštěvníky na nekonečně dlouhé a široké pláže s vulkanickým černým pískem. Horské městečko Pyrgos (dříve hlavní město ostrova) leží mezi vinicemi a skýtá úchvatný výhled na okolí. Nelze nezmínit ostrůvky Palea Kameni a Nea Kameni, které se utvořily před pouhými 60 lety a jsou vidět ze břehů ostrova. Ve výčtu zajímavých míst by šlo pokračovat mnohem déle. Pokud bychom měli shrnout vše z ostrova Santorini do několika slov, byla by jimi: lidská dovednost, historie, tradice, osobitost, kontrasty a nekonečná jedinečnost. Koneckonců, když se řekne Santorini, téměř každý ví, kam zabořit prst na mapě světových top destinací. Ostrov má obdivuhodné charisma, sebevědomí nenarušující tradici i dostatek prostoru pro poznávání. Více
Smaragdový ostrov Skiathos patří mezi ostrovy Severních Sporád. I přes svou velikost (12 km dlouhý a 6 km široký) nabízí nepřeberné množství nádherných pláží, povětšinou s jemným zlatavým a bílým pískem, z nichž některé jsou ohodnoceny Modrou vlajkou EU. Je velmi oblíbeným a vyhledávaným ostrovem, výhodou pro turisti je, že má vlastní letiště. I přes jeho oblíbenost zde ale stále najdeme spoustu nedotčených původních míst. Pobřeží je velmi členité, s různorodými zálivy a poloostrůvky. Severní část ostrova je zalesněná piniemi, terén je spíše hornatý, což ostrovu dodává atraktivní vzhled. Nejvyšší hora Karafiltzanaka má vrchol v 433 m.n.m. Příroda ostrova nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku, ostrov křižují pěšiny, které vedou k odlehlým plážím, klášterům, vrcholkům kopců s nádhernými výhledy na Egejské moře. Na severu ostrova můžete navštívit Kastro s nedobytnou pevností, která byla ideálním místem pro ochranu obyvatel města. Hlavní město Skiathos nabízí pestrý a rušný denní i noční život se spoustou obchůdků, taveren, barů, vináren. Díky kaskádovité výstavbě typických bílých domků lze z vrcholku pozorovat okolní krajinu. Ze Skiathosu jezdí pravidelné autobusové linky prakticky po celém ostrově, dále tu funguje i lodní taxi podél pobřeží. Na Skiathosu jsou k vidění také krásné kostely a klášter Evagelistria – je jedním z nejvýznamnějších náboženských center na Sporádách a nejdůležitějším na Skiathu. Jeho stavba probíhala mezi lety 1794 a 1806. Během řecké revoluce sehrál tento klášter důležitou roli při poskytování přístřeší bojovníkům a uprchlíkům. V klášteře funguje malé církevní muzeum vystavující kněžské oděvy, vzácné knihy a rukopisy, kříže, byzantské ikony a další církevní předměty. Mezi nejoblíbenější střediska patří Koukounaries, nacházející se na nejzápadnějším cípu ostrova, jen 12 km od hlavního města Skiathos. Letovisko je oblíbené hlavně díky své nádherné pláži, která je označována, jako nejhezčí na ostrově. I přes vysokou popularitu se jedná ale o poměrně klidné místo. V borovém lese v těsné blízkosti pláže se nachází biotop laguna Strofilia, ve kterém jsou chráněny, v rámci environmentálních programů EU, různé druhy rostlin a ptáků. Dalším oblíbeným střediskem je Platanias na členitém pobřeží jižního pobřeží. Nabízí dlouhou organizovanou pláž s jemným zlatavým pískem a poměrně prudkým vstupem do vody. Na pláži je malý kostelík Agios Taxiarchis, kde se v červnu pořádá tradiční jarmark. Oblíbená místa jsou také pláže Kanapitsa nebo Troulos – oceněná modrou vlajkou. Vysoké borovice zde poskytují dostatek stínu. Též doporučujeme návštěvu pláže Lalaria se nachází mořské jeskyně Skotini a Galazia, které stojí za prohlédnutí, jsou velmi oblíbeným turistickým cílem na ostrově i pro plavce či potápěče. Skotini (temná) spilia je charakterizovaná nízkým a úzkým vchodem, kudy může projet loď. Je hluboká asi 20 m a je v ní opravdu tma. Galazia spilia je ve srovnání se Skotini větší a poskytuje krásnou podívanou. Věříme, že Vás Skiathos vším, co nabízí, též okouzlí stejně jako tisíce dalších turistů, kteří zde již byli a rádi se sem vracejí. Více
Na východ od pevniny, severně od druhého největšího řeckého ostrova Evia, leží v průzračných vodách Egejského moře několik ostrovů v souostroví Severní Sporády. Jejich čtyři největší ostrovy – Skopelos, Skiathos, Alonissos a Skyros poskytují podobný obraz: červené střechy domů, nekonečné zelenostříbrné olivové sady, opojně vonící borovicové lesy, stuhy pískových pláží, výběžky strmých skal, bílé kostelíky na vysokých kopcích a jachty promíchané s pestrobarevnými rybářskými čluny. Skopelos je vyhledávaným místem návštěvníků z celé Evropy i proto, že jeho 67 kilometrů dlouhé pobřeží, ozdobené náhrdelníkem hlubokých zálivů, je poseté romantickými vesničkami ukrytými ve stínu hlubokých borových lesů a olivových sadů. Přesto doposud zůstal ušetřen negativních projevů masové turistiky. Krása tohoto ostrova Vám bude zjevná už při prvním kontaktu. Skopelos má mnoho pěkných pláží. Uspěje zde ten, kdo hledá organizovanou zábavu s půjčovnou člunů, plážovými tavernami a slunečníky, ale i ten, kdo chce nalézt jen tu svou ukrytou pláž daleko od ostatních. Ostrov není přeplněný turisty a na řecké poměry je velice čistý. Spolu se sousedním ostrovem Alonissos a několika malými ostrůvky patří do chráněného mořského parku. Ekologické standardy jsou tu tedy přísnější než kdekoli jinde v Řecku. Jeďte na Skopelos, pokud si chcete vychutnat nádherně čisté moře, přírodní krásy, zeleň a autenticitu řeckého ostrovního světa. Na ostrově můžete nalézt i pláže, které by se daly nazvat přírodními, neorganizovanými. Nejsou na nich typické atributy pohodlného turismu jako slunečníky, půjčovny všeho možného nebo atrakce. Právě tím mohou být přitažlivé. Přesně tento charakter splňuje pláž Kastani. Nachází se asi dva kilometry severně od Milie. Je písečná, lemovaná skalami a hustými borovicovými lesy, takže přírodní kulisa je opravdu jedinečná. A zajímavost na závěr-ano, právě na tomto ostrově se natáčel populární film Mamma Mia. Místa, kde se příběh odehrával, budete mít možnost navštívit i Vy. Příjemnou zábavu!


Více

Syros je ostrov v řeckém souostroví Kyklady. Leží jihozápadně od ostrova Tinos, severně od ostrova Paros a západně od ostrova Mykonos. Ač menší rozlohou (84,07 km2), se svým hlavním městem Ermoupolis, jež je současně správním střediskem celých Kykladských ostrovů, hraje v současném územně-správním a zejména kulturním ohledu nezanedbatelnou roli v rámci celé Hellénské republiky. Hlavní město Ermoupolis (Hermovo město) snad nemůže mít ani příznačnější název. Stejně jako bůh Hermés je i město nesoucí jeho název šarmantní, elegantní, noblesní a v řecké historii sehrálo svou dílčí, leč velmi progresivní roli. Dnes město Ermoupolis patří ke klenotům řecké ostrovní architektury a jeho tradiční duch s nepopsatelným charisma nenechá chladným žádného cestovatele. Málokteré ostrovní hl.město se může pochlubit impozantní neoklasicistní architekturou, kloubící na jedné straně prvky tradiční kykladské architektury a západoevropského romantismu na straně druhé. Proto vás ani nepřekvapí velkorysost prostoru hl.náměstí Miaouli, monumentální budova radnice, navržená německým architektem Ernstem Zillerem či zdejší historické divadlo Apollo, jenž je takovou malou kopií milánské La Scaly. Mezi další skvosty patří budova Obchodního soudu, pošty (jedné z prvních v Řecku), knihovny a archeologického muzea, ve kterém objevíte i vzácné artefakty zdejší raně bronzové kykladské kultury z Kastri (období Keros-Syros, cca 2600-2300 let př.n.l). Toto správní, obchodní a kulturní středisko Kykladských ostrovů je národní památkou řecké kultury a současně živoucím, velmi koloritním a kosmopolitním, centrem celých Kyklád. Město je vystavěno mezi dvěma kopci, na jejichž vrcholcích se hrdě tyčí dva kostely (katolický a pravoslavný) a celou atmosféru dotváří řada originálních neoklasicistních budov. Impozantní náměstí v centru města nabývá za teplých nocí kouzelné atmosféry doprovázené zvuky živé hudby, zatímco četné kavárničky v okolí poskytují příjemné posezení a kulinární zážitky. Nechybí významné náboženské památky jako majestátní kostel Kimisi, kostel sv. Nikolase s blankytně modrou kupolí, kostel sv. Georgia nebo kostel Proměny Páně. Můžete také zavítat do několika muzeí a galerií. Industriální muzeum s galerií přímo na nábřeží, či muzeum hudby překvapí důmyslným konceptem. Milovníky lodí a přístavů bezpochyby nadchne procházka kolem historických doků Neorion, které jsou stále v provozu, ač jsou nejstarší řeckou loděnicí. Mimochodem přístav Ermoupolis byl až do druhé poloviny 19. stol. největším a nejdůležitějším řeckým přístavem. Historie ostrova Syros je dlouhá a plná zvratů. Kořeny osídlení sahají až do mladší doby kamenné, archeologické nálezy z Kastri a nekropole v Chalandriani svědčí o existenci opevněných osad již v prehistorickém období. Evidence jednoho z nejstarších využití hrnčířského kruhu a skutečnost, že město bylo opevněno kulatými věžemi jsou fascinujicí sondou do vyspělosti kykladských kultur. Antický Syros byl rovněž domovem Pythágorova učitele, starověkého filozofa Pherecyda, jehož bu stu najdete u větrného mlýnu v Ano Syros, které si uchovalo typickou atmosféru ostrovní Chóry. Úzké uličky, mramorové schody a dechberoucí výhledy na posvátný Délos vám zkrátka učarují. Kolorit doplňují samozřejmě typická modrobílá zákoutí s bouganvilliemi a voňavým jasmínem, který vás omamně bude lákat k posezení v typickém kafeneionu, či nad sklenkou ouza můžete ochutnávat zdejší speciality. Sýry Saint Michali patří ke gastronomickým skvostům řeckých ostrovů.

Protože je ostrov oblíbenou turistickou destinací, především mezi Řeky samotnými, přizpůsobuje se tomuto faktu opravdu bohatá nabídka služeb. Zdejší početné bary, restaurace, typické taverny či bokem ukryté noční kluby překvapí svým šarmem a geniálně skloubenou tradicí s moderním designem. To vše nenásilně, decentně a oku velmi lahodícím způsobem. Pastelové tóny fasád honosných městských domů v podvečer vytvoří přímo magickou scenérii svými odlesky na hladině přístavních vod. Milovníci kvalitních nákupů si rovněž přijdou na své.

Ostrov je místem mnoha tváří, alespoň co se krajiny týče. Na jedné straně jsou nehostinná skaliska, od nichž se odvozuje i etymologie názvu samotného ostrova, o což se zasloužili již staří Féničané (Syra=skalnatý), terasovitá políčka na severu, zelenající se i v parném kykladském létě vám připomenou asijská rýžová políčka, úrodné pláně Kamposu dávají chutné plody a výbornou zeleninu. Malebné zátoky s kouzelnými plážemi s velmi rozmanitým charakterem vás budou lákat ke koupání v tyrkysových vodách Egejského moře. Nedaleko letoviska Azolimnos, kolem mysu Fokiotrypa můžete spatřit vzácné tuleně středomořské, či dokonce sokola Eleonořina. Nejkrásnější pláže se nacházejí v západní, jižní a jihozápadní části ostrova.

Kyklády jsou vyhlášené pro své magické, mystické a dechberoucí výhledy. Syros ani v tomto nezůstává pozadu. Stačí vystoupat kousíček nad město, které samo o sobě má unikátní amfiteatrální polohu, či ještě výše, až nad Ano Syros a na nějakou Kalderu úplně zapomenete. Podobně okouzlující pohled poskytuje ženský klášter sv. Barbary západně od Ermoupoli. Za návštěvu stojí i přírodní skvosty v podobě jeskyní Alithini a Plati. Syros zůstává stále hrdým, bohatým a velmi tradičním ostrovem. S nadsázkou lze říct, že i přes rostoucí zájem sofistikovaných cestovatelů, je to jeden z ostrovů, který "si Řekové nechávají sami pro sebe".  A jistě vědí proč.

Více

Důležité informace

Řeč

Oficiálním jazykem je řečtina. Je zde velmi rozšířená angličtina a němčina, někdy se domluvíte i italsky. Krom řecké alfabety jsou nápisy, značky, jídelní lístky a vše ostatní nabízené i v latince.

Měna

Řecko používá evropskou měnu, tj. 1 euro (EUR) = 100 centů. Platební kartu akceptuje většina hotelů, obchodů, půjčoven aut i restaurací. Bankomaty jsou snadno dostupné. Přesto doporučujeme, zejména u cest do menších středisek, mít sebou hotovost v EUR. České koruny v Řecku vyměnit nelze.

Časový rozdíl

+1 hodina

Elektrické napětí

220 V

Cestovní pas

Občan České republiky může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady musí platit minimálně po dobu plánovaného pobytu. Je nutné, aby dítě mělo vlastní cestovní doklad. Pro klienty jenž nemají české občanství doporučujeme informovat se na Velvyslanectví Řecka v Praze.

Celní a devizové předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží vyjma zboží, které podléhá spotřební dani. Volně je dovoleno převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. U některého zboží platí limit na osobu a pobyt - 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin, 20 l produktů se středním obsahem alkoholu, 90 l vína (z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva. Upozorňujeme na vývoz jakýchkoli předmětů historické hodnoty, který je u Řecka zakázán.

Počasí - Řecko

Řecko - LastMinute

Ceny za osobu
Penzion Nikos
14.09.2025, 12 dnů/11 nocí
Letecky
20 290