(+/- 5 dní)
2
0
, 2 dospělí

Itálie map

Kouzelná dovolená - Itálie

Moře, slunce, historie i umění

Popsat Itálii v několika větách je skutečně nemožné. Země historie, tradic, gastronomie, módy, motorismu, řady světových unikátů, činných sopek, moří a jezer, hor i nížin. Prostě ,,bella Italia,,. Technicky je Itálie moderní, průmyslová země, zároveň také středomořskou zemí s tradicemi a vším, co k tomu patří. Italská republika má celkovou rozlohu 301 230 km2, populaci cca 57 milionů obyvatel. Hlavním městem je město Řím, kam-jak se říká-vedou všechny cesty. Itálii tvoří Apeninský poloostrov ohraničený Alpami a obklopený několika ostrovy. Sousedí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem a enklávami mikrostátů Vatikán a San Marino. Rozlohou je desátou největší zemí evropského kontinentu a třetím nejlidnatějším členským státem Evropské unie. Republika Itálie byla sjednocena až v roce 1861, což vysvětluje, proč Italové často cítí větší sounáležitost se svou provincií, než-li se zemí jako takovou. Historie Itálie je kapitola sama o sobě a její popis by byl na knížku. Nejznámějším obdobím dějin je éra Římského impéria, po kterém zůstal obrovský počet památek, staveb, archeologických nálezů, popisů a dalších materiálů. Itálská architektura i z dob pozdějších je prostě dechberoucí a unikátní. To samé se týká italského umění a kultury. Díky obrovskému rozměru turismu na území Itálie mohou turisté z celého světa obdivovat všechny aspekty italského bohatství. Turisté v Itálii míří do známých měst (Řím, Neapol, Bologna, Florencie, Turín, Benátky, Janov a mnoho dalších), do známých pobřežních i ostrovních letovisek na východním, jižním nebo západním pobřeží, ale také do hor za lyžováním a to v severní části země. Itálie má jednoduše co nabídnout a cestovatelé ji milují. Itálie nabízí skutečně pestrou paletu typů turistických oblastí a jejich středisek a to od tradičních s veškerou vybaveností, až po ty méně známé s jejich autenticitou a nenapodobitelnou atmosférou. Není tajemství, že přímořská letoviska jsou zcela vytížena zejména v červenci a v srpnu, zatímco v červnu a září tu potkáte méně výletníků, ačkoliv počasí stále rekreaci přeje. Každá oblast Itálie má své osobité charisma a specifičnost. Jedno je ale společné u všech-pohostinnost, skvělá gastronomie, italský temperament, nádherná příroda a pláže. Těžko hledat něco, co by Itálie neuměla turistům nabídnout. Na své si přijdou milovníci historie, stejně tak ti, kteří se zaměřují na objevování přírodních krás anebo jsou vyznávači sportů všeho druhu. Itálie je skvěle dostupná všemi typy dopravy, ať již autobusy, letecky nebo vlastní dopravou nebo také po železnici. Desítky milionů turistů se do Itálie vrací rok po roce a není skutečně divu. Itálie je prostě božská a být v ní je doslova ,,dolce vita,,.

Lyžařský ráj

V zimním období je sever Itálie skutečným lyžařským rájem - to si asi pomyslí každý milovník zasněžených plání, který zavítá do italských Alp. Z tohoto důvodu počet českých turistů v této oblasti každoročně stoupá a Itálie nabírá na oblíbenosti víc a víc. Mezi největší lákadla patří snadná dostupnost z naší republiky, v převážné většině případů vysoce kvalitní ubytování, nadprůměrný standard mimolyžařských služeb a v neposlední řadě výborné lyžování s téměř zaručeným slunečným počasím a kvalitním sněhem. Skiareály se pyšní skvěle upravovanými sjezdovkami a moderními přepravními zařízeními s vysokým procentem kabinových a sedačkových lanovek. Pro volbu Itálie, jako cíle Vaší zimní dovolené, hovoří také fakt, že poskytované služby i v nejprestižnějších lyžařských oblastech jsou za rozumnou cenu. Příjemná je také možná volba mezi hotelovým a apartmánovým ubytováním.

Počasí

Italské počasí splní sen těm, kteří cestují za mořem. Léto je zde teplé a většina letních dnů je prosluněna. Proto máte obrovskou šanci zažít letní dovolenou plnou slunečných paprsků a moře s příjemnou teplotou. Těm, kteří cestují do Itálie v zimě za lyžováním, místní klima opět uštědří přesně to, co si přejí. Zimní letoviska Itálie jsou proto čím dál víc poptávaná.

Italská kuchyně – ráj labužníků

Italská kuchyně je pestrá, nápaditá, chutná, zdravá a bez pochyb velice oblíbená nejen v Evropě, ale i celosvětově. Tolik superlativ a ani jedno nelže. Základem jsou zejména těstoviny (pasta) na stovky různých způsobů, nejznámější jsou špagety. Pestrou paletu dále tvoří rizota, různé druhy masa a ryb a v neposlední řadě pizza. Vyhlášená je také italská zmrzlina a samozřejmě gastronomický koncert uzavírají tolik známá a vyhledávaná italská vína. Takový koncert si málokterý labužník nechá utéct.

To nejlepší z Itálie v naší nabídce

Připravili jsme pro Vás bohatou nabídku zajímavých destinací oné pomyslné italské boty. Zde několik z nich. Benátský záliv ( severní Itálie ) - je omýván průzračným Jaderským mořem. Mezi nejznámější střediska naší nabídky patří Bilione, Caorle, Lido di Jesolo, Lignano nebo Rosolina Mare. Všechna střediska v této oblasti mají široké a udržované písečné pláže, jsou velice vhodná pro pobyty rodin s dětmi. Za historií se můžete vypravit do známých měst – Benátek, Verony, Padovy, Vicenzy, Bologni, Ferrary, Ravenny a ministátu San Marina. Oblast Emilia Romagna – to je zejména středisko Riminni, jehož jméno, i díky lázním, zní světem turismu již téměř sto let. Na pomyslné ostruze italské boty leží oblast Gargáno. Je součástí kraje Puglia s hlavním centrem Foggia. Celý poloostrov je dnes chráněnou krajinnou rezervací. Městečka Rodi Garganico, Peschici, San Menaio či Vieste dýchnou na své návštěvníky atmosférou staré dobré Itálie. Region Kalábrie je nejjižnější část italské pevniny a je nazýván perlou dvou moří. Jižní pobřeží je omýváno Jónským mořem, západní pobřeží mořem Tyrhénským. Obě mají nenapodobitelnou tyrkysovou barvu a patří mezi nejčistší a nejteplejší v Evropě. Malebné pláže s jemným pískem lemované romantickými skalisky jsou nejžádanější z oblasti Středomoří. Život zde je pomalý, poklidný a dekorovaný spoustou památek z dob starých tisíce let. Turistická střediska jako Briatico, Marina di Zambrone, Paola, Scalea, Sibari či Tropea si Vaši pozornost určitě zaslouží. Kampánie je oblast rozprostírající se v okolí Neapole a kromě pevniny k ní patří také světoznámé ostrovy Ischia a Capri. Díky velmi příznivému počasí byla tato oblast hustě osídlena již odpradávna a proto se zde odchovalo obrovské množství historických monumentů. Nabízíme i další oblasti Itálie. Regiony Abruzzo, Toskánsko, oblast Palmová riviéra, ostrovy Ischias a Sicílie a mnoha dalších najdete v naší nabídce.

Poznávací zájezdy do Itálie

Pro Vás, kdo se rádi touláte po místech kde se psala historie lidstva, máme pro letošní sezonu připravenou řadu poznávacích zájezdů do Itálie: Antika a renesance, Benátky, Florencie a Řím či Ligurská riviéra, Kouzelné zahrady Benátska a Paládiovy vily či Po stopách Karla IV, Neapolský záliv a řadu dalších zajímavých výprav. Jejich bohatý program naleznete v naší nabídce poznávacích zájezdů pro letošní sezonu.

Střediska

Benátský záliv je s délkou padesát pět kilometrů jedním z nejrozsáhlejších pobřežních mokřadů v Evropě a je v Itálii největší. Jedná se o notoricky známou oblast severovýchodu země, která je omývána průzračným Jaderským mořem, na jehož pobřeží leží velké množství menších či větších přímořských letovisek, ze kterých si musí vybrat opravdu každý. Oblast zahrnuje několik lagunárních ostrovů, včetně Benátek, které jsou největším a nejznámějším ostrovem v laguně. Oblast není ale pouze pobřeží. Člení se do ní také známá města: Benátky, Verona, Padova, Vicenza, Bologna, Ferrara, Ravenna a také ministát San Marino. Oblast je bohatá na historii a její stopy budete vídat všude kolem Vás. Je rovněž mekkou cestovatelů nejez z Evropy a to i díky snadné dostupnosti ze severních a západních částí kontinentu. Všechna letoviska v této oblasti mají široké a udržované písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Jsou vhodná pro pobyty rodin s dětmi, pro něž jsou k dispozici vodní parky a další atrakce. Uspokojí ale i vyznávače vodních sportů, rybolovu, turistiky a řady dalších aktivit. Benátská laguna je zároveň domovem mnoha druhů ptáků a dalších živočichů a je chráněna jako přírodní rezervace. Celkově Benátský záliv je fascinujícím regionem, který láká miliony návštěvníků ročně na svou jedinečnou kulturu, architekturou, tradice a malebnou rozmanitou krajinu. Více
Ostrov známý mírným a stálým podnebím, léčivými termálními prameny a okouzlujícími přírodními krásami. Díky poloze v Neapolském zálivu je během pobytu možné navštívit Neapol, Vesuv, Pompeje a zajímavá místa na Sorrentském poloostrově. Město Ischia je hlavním městem celého ostrova a je rozděleno do dvou částí Ischia Porto a Ischia Ponte, které rozděluje piniový háj. Ischia Porto je nejrušnější centrum ostrova, kde je život a ruch v každou denní hodinu a obzvlášť večer a v noci, kdy se restaurace podél přístavu a na hlavních třídách Via Roma a Corso Victoria Colonna naplní návštěvníky. Přístav v Ischia Porto je hlavním přístavem ostrova. Dříve zde bylo jezero vulkanického původu, jehož hráz nechal prorazit Ferdinand II. Bourbonský r. 1854 a vytvořil tím tento mimořádně bezpečný přístav. Ischia Ponte je nejstarší částí města Ischia a dodnes si zachovává svůj starobylý ráz. Nejvýznamnější stavbou je Aragonský hrad - pevnost, která stojí na malém ostrůvku. Dnes je možné se k hradu dostat po mostě, který nechal postavit v 15. st. Alfons Aragonský. První stavby zde byly započaty již r. 474 př.n.l. Za návštěvu také stojí katedrála a kostel Spirito Santo. Mezi Ischia Porto a Ischia Ponte je několik písčitých pláží. K Ischia Ponte patří také pláž Cartaromana se svými horkými železitými prameny, které vyvěrají přímo do moře. Na hlavní cestě z města Ischia stojí římský akvadukt, který dříve přiváděl pitnou vodu z pramenu Buceto do hlavního města. Forio je největším městečkem ostrova a rozkládá se po celé jeho západní straně. Centrem je hustě osídlené jádro, které bylo v dřívějších dobách obehnáno zdmi a kromě toho disponovalo dvanácti obrannými věžemi. Tyto věže byly zřízeny na obranu proti pirátům, neboť západní část ostrova byla pro jejich útoky nejpříznivější. Nejzachovalejší z věží je Torrione. Ve Foriu najdeme několik dlouhých písčitých pláží: San Francesco, Chiaia, Cava dell´Isola, Citara. Forio má také nejvíce kostelů, z nichž hlavním kostelem je bazilika San Vito. Nejpozoruhodnějším kostelem je bezpochyby Santa Maria del Soccorso, který se nám připomíná ve filmu "Nebožtíci přejí lásce". Za návštěvu určitě stojí termální park Poseidonovy zahrady (v souvislosti s Covid 19 jsou lázně aktuálně uzavřeny), který je největší a nejnavštěvovanější a také botanická zahrada La Mortella, kde naleznete rostliny z celého světa. Více
Nejjižnější část italské pevniny Kalábrie je nazývána perlou dvou moří. Jižní pobřeží je omýváno Jónským mořem, západní pobřeží mořem Tyrhénským. Obě moře mají tyrkysovou barvu a patří mezi nejčistší a nejteplejší v Evropě. Pomyslnou mořskou hranici tvoří Messinský průliv, který také odděluje pevninu a Sicílii. Vyznačuje se horkým podnebím, které zde trvá od dubna do října. Kalábrijské malebné pláže s jemným pískem jsou lemované zajímavými skalisky a patří mezi nejvyhledávanější v celé Evropě. Oblast nabízí turistům tři národní parky, obrovské množství kulturních a historických památek. Hlavním městem oblasti Kalábrie je od roku 1970 Catanzaro, které nahradilo původní Reggio di Calabria. Členité pobřeží má výběžky jako Tropea a Capo Vaticano, které jsou turisticky velmi populární. Dále mezi turisticky známá místa patří např. Stilo a jeho byzantský cihlový chrám Cattolica nebo zmíněné Reggio di Calabria, kde se nachází národní muzeum Museo Nazionale della Magna Grecia. Lákadlem je v neposlední řadě i městečko Crotone, kde se narodil Pythagoras. Technicky je region rozdělen do pěti provincií dle pěti největších měst. Nejvýznamnějším provinčním městem regionu je Catanzaro, které leží na pobřeží Jónského moře. Další jsou město Crotone, Vibo Valentia, Reggio di Calabria a Cosenza. Region Kalábrie je také domovem půvabných vesnic, kde mohou návštěvníci zažít tradiční kalábrijskou kulturu a pohostinnost. Pizzo Calabro, známé pro své gelato a malebné historické centrum a Gerace se středověkou architekturou a panoramatickým výhledem patří mezi nejmalebnější vesnice v regionu. Oblast je samozřejmě rovněž velmi kulturním střediskem Itálie, slaví se zde po celý rok řada festivalů a akcí, které představují kulturní tradice a folklór. Festival Tarantella v Reggio Calabria, Festival mečounů ve Scille a Festival Ciambotta v Tropei jsou jen některé z příkladů živých akcí konaných v regionu. Samostatnou kapitolou je gastronomie. Kalábrijská kuchyně se vyznačuje používáním čerstvých surovin z místních zdrojů a výraznými chutěmi. Mezi speciality patří 'nduja (pikantní roztíratelný vepřový párek), mečoun, sýr caciocavallo a chilli papričky Calabrese. Návštěvníci mohou ochutnat autentická kalábrijská jídla v místních trattoriích a restauracích po celém regionu. Celkově Kalábrie nabízí návštěvníkům úchvatnou směs přírodních krás, historicky významných míst a kulinářských specialit, což z ní činí podmanivou destinaci pro cestovatele, kteří hledají autentický italský zážitek. Ten Vám Kalábrie garantuje. Více
Oblast Palmové riviéry leží ve střední Itálii u pobřeží Středozemního moře v krajích Marche (San Benedetto del Tronto) a Abruzzo (Martinsicuro, Villa Rosa, Alba Adriatica). Jedná se o atraktivní kraj a to nejen s příjemnými a dobře vybavenými letovisky, ale také s nádherným vnitrozemím tvořeným vysokými masivy Apenin, kde pohoří Corno Grande dosahuje výšky až 2 914 m.n.m. a kde Gran Sasso je vyhlášeným střediskem zimních sportů. To vše ve vzdálenosti jen několika desítek kilometrů od moře. V jižní části regionu zaujímá Abruzzský národní park, který dříve sloužil jako lovecký revír. Oblast má dlouhé táhlé pláže s jemným pískem nebo s oblázky. Najdete zde i malé, mezi skalními útesy schované, pláže bez davů turistů. Vybavenost celé oblasti je na velmi dobré úrovni a tak se skýtá nejen rekreace u moře, ale i řada aktivit. Při poznávání oblasti doporučujeme navštívit: San Benedetto del Tronto-příjemné letovisko známé především krásnou promenádou se stovkami palem. Středisko leží 88 km jižně pod Anconou nebo Martinsicuro a Villa Rosa-menší klidná středisko situováno jižně od San Benedetta, které je vhodné především pro rodiny s malými dětmi. Středisko leží 99 km jižně od Ancony a v neposlední řadě Alba Adriatica-letovisko vyhledávané pro svou polohu u 3 km dlouhé a 100 metrů široké pláže s kulisou vrcholků Gran Sasso d´Italia. Středisko leží 105 km jižně od Ancony. Oblast Vás uchvátí krásnými kontrasty přírody a příjemným podnebím. Více

Důležité informace

Řeč

Oficiálním jazykem je italština. Používá se řada dialektů dle dané oblasti. Domluvíte se i anglicky a německy.

Měna

V Itálii platí evropská měna, tj. 1euro (EUR) = 100 centů. Většina hotelů, obchodů, půjčoven aut i restaurací běžně běžně akceptuje platbu platební kartou. Bankomaty jsou snadno dostupné zejména ve větších střediscích. U menších středisek doporučujeme mít s sebou hotovostní rezervu pro případ, že zde nenajdete bankomat.

Časový rozdíl

V Itálii na pevnině a i na ostrovech platí středoevropský čas.

Elektrické napětí

220 V.

Cestovní doklady

Občan České republiky může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady musí platit minimálně po dobu plánovaného pobytu. Je nutné, aby dítě mělo vlastní cestovní doklad. Pro klienty jenž nemají české občanství doporučujeme informovat se na Velvyslanectví Itálie v Praze.

Celní a devizové předpisy

V rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží vyjma zboží, které podléhá spotřební dani. Volně je dovoleno převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu. U některého zboží platí limit na osobu a pobyt - 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin, 20 l produktů se středním obsahem alkoholu, 90 l vína (z toho max. 60 l šumivého vína) a 110 l piva.

Další užitečné informace

Pláže v Itálii jsou převážně písčité a bývají označeny nápisem „spiaggia“. Na většině z nich budete muset uhradit poplatek za pronájem lehátek a slunečníku (cca 6–8 EUR na den). Z důvodu tradice odpoledního klidu (tzv. siesty) mohou být hotelové bazény uzavřeny v odpoledních hodinách – cca od 13.00 až do 16.00 (záleží na daném ubytovacím zařízení). Některá italská města mohou vybírat místní pobytové taxy (cca 1 – 3 €/den) za osoby starší 12 let. V případě, že bude pobytová taxa vybírána, je placena klienty přímo v místě pobytu, a to na recepcích.

Doprava do Itálie a nástupní místa:

Cena dopravy vždy zahrnuje 1 místo v autobuse, 1 zavazadlo do hmotnosti 20 kg, 1 příruční zavazadlo do 5 kg. Nadlimitní zavazadla jsou vždy za příplatek. Nadlimitní neohlášená zavazadla mohou být vyloučeny z přepravy.

Odjezdy z jednotlivých nástupních míst za příplatek jsou zajištěny při minimálním počtu 5 osob a více klientů. V případě, že nebude dosaženo minimálního počtu, budou klienti přesunuti na nejbližší nástupní místo.

 

Itálie - LastMinute

Ceny za osobu
Rezidence Cristallo
13.09.2024, 15 dnů/14 nocí
12 980
Bez stravy